Už několik týdnů je ordinace dětského lékaře Davida Komárka ve Ždírci nad Doubravou akreditovaným pracovištěm Společnosti klinické biochemie s možností provádět vybrané laboratorní testy přímo v ordinaci.


„Pro rodiče nemocných dětí je to nesporná výhoda. Můžeme téměř okamžitě zjistit, jaká infekce organismus dítěte postihla a podle toho malého pacienta léčit. Nezatěžovat ho zbytečně antibiotiky, které třeba vůbec nepotřebuje,“ vysvětluje pediatr.

Dítě se nemusí stresovat

Odpadne tak náročný odběr krve ze žíly, který nemocné dítě ještě víc stresuje. Potřebné výsledky testů lze zjistit jen ze tří kapek krve z prstu.

Lékař nemusí posílat krevní odběry do vzdálené laboratoře a čekat den, než přijdou. Může výsledky zjistit během pěti minut s maximální přesností. Navíc během každé návštěvy může pediatr sledovat, jak se léčba malého pacienta vyvíjí a okamžitě zakročit, kdyby se nemocnému přitížilo.

Od začátku prosince už ordinace ve Ždírci pomohla desítkám nemocných. Akreditovaným pracovištěm Společnosti klinické biochemie se podle pediatra Davida Komárka může stát každá lékařská ordinace, která splní dané požadavky společnosti, zakoupí si potřebné přístrojové vybavení a bude připravena na to, že práci ordinace bude Společnost klinické biochemie podrobovat pravidelným vnitřním kontrolám.