Finanční ztrátu nemocnic v Pardubickém kraji prohlubuje nepružný úhradový systém. Shodují se na tom ředitelé nemocnic napříč Pardubickým krajem.

„Můj hrubý odhad se pohybuje kolem deseti až patnácti procent. To jsou přibližné rozdíly mezi péčí, kterou skutečně odvedeme a tím, co nám zdravotní pojišťovny uhradí. Naše kalkulovaná ztráta byla na počátku roku kolem částky 14 milionů korun, ale v této chvíli již počítáme s částkou kolem 24 milionů. Léčíme nákladněji, na stejný počet pacientů dáváme letos více peněz. Může za to zvýšení cen zdravotnického materiálu, léků i novější a nákladnější léčebné prostředky,“ konstatoval ředitel Litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil.

„V Chrudimi se ten rozdíl pohybuje mezi třemi až pěti procenty. Jsme malá nemocnice a naše kalkulovaná ztráta je kolem 6,5 milionu korun a to se také snažíme dodržet, i když nám to komplikují stoupající personální nároky,“ konstatoval ředitel chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.
Jednou z možností, jak pohnout vyhláškou, je podle Pardubického kraje zřízení Asociace krajských nemocnic, která při jednání s ministerstvem zdravotnictví a zástupci pojišťoven bude mít silnější vyjednávací pozici než jednotlivé kraje. Asociace by měla do jednání zasáhnout až v příštím roce.

„I tak se domnívám, že letos se přece jen podaří vyjednat lepší podmínky než v minulém roce,“ řekla krajská radní zodpovědná za oblast zdravotnictví Markéta Tauberová. „Jednání o úhradové vyhlášce se uskuteční za několik týdnů. Domnívám se, že letos díky změně ministra zdravotnictví budeme mít lepší podmínky než vloni, kdy jsme například dostali pouhé tři dny k tomu, abychom tak rozsáhlý materiál připomínkovali a o jednání jako takovém nemohla být skoro řeč,“ doplnila Tauberová.