„Hlavním cílem Dnů zdraví je informovat občany o možnostech prevence i o tom, jak zdravotním potížím předcházet. A protože pohyb je prevencí jak metabolických onemocnění, tak celé řady obtíží a prospívá i duševní pohodě, chtěli jsme letos nabídnout v rámci programu i sportovní aktivity pro každého,“ uvádí náměstkyně ošetřovatelské péče Chrudimské nemocnice Gabriela Medunová.

V rámci prevence si budou moci návštěvníci poslechnout rady a tipy zaměřené na správnou výživu, dentální hygienu, hygienu rukou a samovyšetřování prsů. Zdarma si pak zájemci mohou v rámci Dnů zdraví na místě nechat změřit krevní tlak (9.30 - 15.00 hodin), zjistit orientační hodnotu glykémie (nutno přijít na lačno, 9.30 - 11.00 hodin), svoji krevní skupinu, hodnotu cholesterolu a přítomnost nádorového markeru na prostatu (PSA).

VÝSLEDKY TESTŮ NA VIR HIV DO HODINY
Kdo navštíví Oddělení klinické biochemie, může se nechat otestovat na infekci imunitního systému virem HIV. Vše samozřejmě proběhne anonymní cestou. Výsledek budou lidé znát přibližně do hodiny, což není právě obvyklé při těchto vyšetřeních.

Na zahradě Chrudimské nemocnice se od půl desáté do dvou uskuteční dobročinná akce Běh naděje, která bude spojena s veřejnou sbírkou. Výtěžek pořadatelé věnují na výzkum rakoviny. „Běh je připraven pro občany všech věkových kategorií a kondice, zúčastnit se proto může každý,“ poznamenává Medunová.