Covidová čísla dál neutěšeně rostou. Jen v pondělí bylo v našem kraji zjištěno dalších 867 pozitivních. Je to sice o stovku méně než maximum z počátku listopadu, tehdy se ale o třetinu více testovalo. Situace je tedy horší.

Nemocnice v kraji se opět rychle plní, hospitalizováno je v nich 320 pacientů s koronavirem, což se blíží dosavadnímu maximu, a další rychle přibývají. Na JIP jich z toho leží 38. Nákazy a karantény se šíří i mezi zdravotníky a v Chrudimi na odběrovém centru vypomáhá armáda. Chybí už 20 procent zdravotních sester.

„Dalších 12 vojáků máme přislíbeno na výpomoc do Pardubické nemocnice, kde budou pracovat na pozicích dělníků. Uvítáme výpomoc z řad osob se zdravotnickou kvalifikací, ošetřovatelů nebo praktických sester,“ uvedla mluvčí krajských nemocnic Karolína Frýdová.

Ale jsou tu nejen špatné zprávy. Za prvé – rozjíždí se očkování, i když zatím velmi pomalu. Za druhé – čísla z posledních dnů signalizují zmírňování růstu epidemie. Právě v pondělí laboratoře sice o třetinu více pozitivních testů ve srovnání s předcházejícím pondělkem, jenže právě o tolik více se i testovalo. K tomu přispívá neutuchající zájem o antigenní testování. Je zadarmo a nemocnice ho mají podle zkušeností Deníku dobře zorganizované, nikde se nečeká. Kapacity jsou, v rezervačním systému nemocnic se lze objednat už na pozítří.

Za poslední týden bylo v kraji provedeno 3415 antigenních testů, z čehož bylo 772 pozitivních. Mimochodem, čtvrtina z takto zjištěných nakažených je bezpříznakových.

„V posledních dnech také pozorujeme, že lidé v případě kontaktu s nakaženým nečekají na kontaktování hygienou či lékařem, ale využívají právě antigenního testování,“ uvedla Frýdová. Litomyšlská nemocnice kvůli zájmu veřejnosti otevře 11. ledna další odběrové centrum.

Testování na koronavirus
PCR testy na covid pro samoplátce zlevnily