Triky používané dealery jsou různé. Někteří obchodní zástupci se například neoprávněně vydávají za zaměstnance energetiky, který kontroluje nebo odečítá elektroměry. Není ale výjimkou, že se snaží spotřebitele přimět k podpisu smlouvy také zkreslenými informacemi o konkurentech.

Zákazníka neinformují úplně a pravdivě o podmínkách smlouvy ani o dodatečných poplatcích. Typický argument: převod je zdarma, jen musíte zaplatit aktivační poplatek dvě stě až tisíc korun. Lživě nadhodnocují spotřebu, aby úspora vypadala větší.
Při jednání také často zamlčují fixní poplatky a poukazují na velké procentní slevy. A najdou se i tací, kteří na oslovené odběratele vyvíjejí nátlak. Například, že smlouvu je nutné podepsat hned, protože výhodná příležitost pomine. Lidé si tak smlouvu nemohou přečíst.

V KLIDU PROSTUDOVAT

A to je chyba. Základní rada pro zákazníky, jak se vyhnout problémům, je jednoduchá: Nepodlehnout tlaku dealera a rozhodnutí o změně dodavatele elektřiny neuspěchat. „Lidé by neměli nic podepisovat, dokud si smlouvu pořádně neprostudují. To je naprostý základ," uvedla před časem pro Deník právnička Sdružení obrany spotřebitelů Martina Neuročná.

Dealeři však nemusí jen vnucovat smlouvu, někteří si jen vyžádají například roční fakturu za energie „na kontrolu". Jenže kdo papír s citlivými daty dá z rukou, může se zanedlouho dočkat nepříjemného překvapení v podobě změny dodavatele elektřiny.
Před podomními prodejci „levné" elektřiny všeho druhu varuje především Energetický regulační úřad (ERÚ), v jehož působnosti je mimo jiné i ochrana zájmů zákazníků a spotřebitelů.

KALKULAČKA ONLINE

Pokud už lidé o změně dodavatele energie uvažují, pro začátek mohou využít elektronické kalkulačky, která jim porovná nabídky jednotlivých firem. Lze ji nalézt přímo na webových stránkách ERÚ www.eru.cz.

Většina měst i vesnic na Chrudimsku zakázala podomní prodej na svém území. Pokud se u dveří objeví muž, snažící se prodávat elektřinu, nejlepší je ho navzdory jeho protestům odmítnout nebo rovnou volat policii.