Starosta Hrochova Týnce Miloslav Besperát reagoval na naši informaci o obrovském množství odpadků nahromaděných podél silnice mezi Hrochovým Týncem a Honbicemi. (viz. rámeček níže)

DO ÚKLIDU SE ASI NIKOMU PŘÍLIŠ NECHCE
Nepěkný se naskýtá řidičům a případně také pěším u silnice mezi Honbicemi a Hrochovým Týncem. Úzká vozovka je zde lemována tunami nejrůznějších odpadků. Najdou se mezi nimi například skříně od vysloužilých chladniček, nádoby se zatvrdlou fasádní barvou, pneumatiky, hadry a plastové obaly a spousta dalšího nepotřebného harampádí. Z vraků aut a zbytků jejich interiérů by se možná dal sestavit i nějaký ten originální malotraktor. Původce této „katastrofy“ už zřejmě nikdo nedohledá, se spouští na obrázku by se však něco dělat mělo. Přihlásí se majitel pozemku k jarnímu úklidu?

„S úklidem lokality počítáme. Tedy alespoň s úklidem té části, která nám katastrálně náleží. Větší část odpadků ale již leží na katastru obce Honbice,“ uvádí Besperát.

Co jedni uklidí,  druzí zas zaneřádí

Jak situaci hrochovotýnecký starosta popisuje, zdá se, že úklid někdy připomíná pověstný boj s větrnými mlýny.

„Teď jsme například organizovali v sobotu svoz nebezpečného odpadu. Moc se toho nevyřešilo. Někdo nám například odložil do obce fůru pneumatik, některé i s železnými disky. A co se nestalo? Přišli jiní nepořádníci a všechny pneumatiky s disky odvozili. Železo dali do sběrny, gumy rozřezali a jejich zbytky se znovu válí po příkopech,“ stěžuje si starosta.

Milion v kanále

Besperát zároveň přiznává, že více než úklid odpadků nyní obec daleko víc zaměstnává řešení následků nedávné havárie kanalizace v lokalitě naproti školce.

„Oprava nás přijde na bezmála milion korun, přesněji řečeno půjde o výdaj 830 tisíc. S tím původně obec pro letošní rok vůbec nepočítala. Jenže jsme udělali kamerovou prohlídku potrubí a zjistili jsme, že je z velké zčásti zcela zničené. Kde byly trubky, zbyla jen hlína. Práce na opravě kanalizace v tomto místě tak potrvají odhadem ještě čtrnáct dnů,“ doplňuje starosta.