Návštěvníci tak procházeli „poznávací" stezkou, která jim chryzantémy představovala v různých rolích – jako květinu na vánoční, svatební nebo velikonoční tabuli, jako vhodný dárek k maturitě či do taneční nebo jako svatební kytici. Každý výjev doplňovaly citáty.

200 PLNÝCH VÁZ

Celkem mohlo zhruba 750 letošních návštěvníků obdivovat na 80 druhů chryzantém, které zahrádkáři z Hlinecka a Vysočiny dokázali vypěstovat. Vystavené byly ve dvou stovkách váz.

Čtvrtina květin byla takzvaných řízených. Jak vysvětluje jedna z pořadatelek Štefana Dvořáková, chryzantéma je rostlina krátkého dne. Některé druhy by tak vykvetly až dlouho po výstavě. Pěstitelé je proto museli trochu „popohnat."

„V praxi to znamená, že zkracujeme rostlině denní světlo na 10 až 11 hodin a zbytek dne květinu zatemňujeme," doplňuje Štefana Dvořáková.
Expozici doplnily obrázky Pavla Chmelíka nebo ukázky patchworku. Zajímavostí bylo, že se jedné z hlineckých zahrádkářek podařilo v tomto ročním období vypěstovat také několik váz jiřin.

POPELNICE AŽ NAKONEC

Během sobotního odpoledne bylo možné vystavené květiny zakoupit. Co se neprodalo a vypadalo ještě k světu, to pořadatelé vzali a odvezli do hlineckého domova seniorů, kde květiny věnovali tamním obyvatelům. Zbytek se vyhodil.

„Trh s květinami je přesycený, podle toho vypadal i prodej. Co za něco stálo, to jsme vzali a odvezli do domova seniorů, abychom babičkám udělali radost a květiny byly nějak využité," dodává Štefana Dvořáková.