Dobrovolníci Martin Konečný a Olga Štrejbarová dovezli do Hlinska obrovské množství jídla. Ovoce, zelenina, těstoviny, uzeniny, zavařeniny a spoustu dalších potravin rozdělili do papírových tašek a odvezli seniorům, kteří žijí osamoceně a musí obracet každou korunu.

Nadačnímu fondu Příběhy můžete přispět ZDE

"Jedna paní chodí na dialýzu a musí kvůli tomu hodně pít. Dosud tahala domů těžké balené vody, a tak jsme jí vymysleli překvapení v podobě filtrační konvice, aby se jí ulevilo," řekla Silvie Dymáková, kterou veřejnost zná díky dokumentu Šmejdi, který upozornil na drsné praktiky manipulátorů při předváděcích akcích cílených na seniory.

Radost byla převeliká. "Já jsem vůbec nečekala takovou pomoc, myslela jsem si, že dostanu asi tak jednu tašku," neskrývala dojetí a radost seniorka Jana, která žije v hlineckém domě s pečovatelskou službou.

Nadační fond Příběhy pomáhá seniorům a samoživitelům v nouzi.Zaměřují se především na potravinovou pomoc
Důchod 7 tisíc a prázdná lednice. Organizace pomáhá opuštěným seniorům

Podobné reakce slyšeli v Hlinsku dobrovolníci od všech obdarovaných, kteří kvůli nízkému důchodu musejí obracet každou korunu. Díky podpoře online obchodu supermarketu Kosik.cz tak mnozí po dlouhé době ochutnali hroznové víno nebo borůvky, které jsou mimo jejich finanční možnosti.

Lidé z Nadačního fondu Příběhy se spoléhají na doporučení, která dostanou většinou od sociálních odborů měst anebo starostů obcí. Do jejich hledáčku se tak dostanou velmi potřební lidé, kteří si neumějí říct o pomoc anebo se za svou chudobu stydí.

"Samozřejmě jsme zaznamenali, a to speciálně u samoživitelek, že není jejich situace tak špatná, jak nám popisovaly. Když má maminka peníze na cigarety a chodí pravidelně na gelové nehty, jistě až tak nestrádá a může si dovolit koupit dětem jídlo," řekla dobrovolnice Olga Štrejbarová, která je rovněž zakladatelkou celoročního nadačního projektu Ježíškova vnoučata, který plní přání tisícům seniorů v celé republice.

Nadační fond Příběhy založila v roce 2022 novinářka Silvie Dymáková, spolu se svým partnerem, režisérem a dramaturgem Petrem Bělíkem. Ti se pomoci samoživitelům a samoživitelkám věnují od roku 2018.

Osamocených starých lidí žijících na hranici nouze je mnoho a lidé z nadačního fondu proto uvítají tipy, které mohou poskytnout různé kluby důchodců, organizace zaměřující se na sociální služby anebo starostové obcí. "Právě na ně se chceme prostřednictvím Deníku obrátit. Neváhejte nás kontaktovat, pokud u vás žije člověk, který pomoc potřebuje. Pomůžeme mu," zdůraznila Silvie Dymáková.