Podzemní prostory, jež jsou jejich zimovištěm, mají teploty mírně nad nulou a dokonce u nejteplejšího zimoviště je mezi sedmi a osmi stupni.

„Přelétávání v teplých dnech je energeticky náročné,“ vysvětluje ornitolog František Bárta

„Mírná zima trvající do půli ledna je nenutila zazimovat a hybernovat v obvyklých zimovištích, ale stačilo jim setrvat v méně hlubokých prostorách a dutinách. Část netopýrů a vrápenců tak nebyla na přelomu roku ve svých zimovištích a ještě občas přeletovala, což je energeticky vyčerpávající,“ vysvětluje František Bárta z České ornitologické společnosti.

Naštěstí pro netopýry udeřily silné mrazy, které je donutily zazimovat v hlubších prostorách. Díky tomu se mohlo uskutečnit tradiční sčítání v terénu.

„V letošním roce jsou počty kusů a jednotlivých druhů mírně nadprůměrné, avšak rekordů z loňského roku nedosahují. Vedle vlastního sčítání a dokumentace zabezpečení jednotlivých zimovišť probíhalo i značení, a to pouze jediného druhu. Tím je netopýr brvitý, který má stále jen jedno stabilní zimoviště u Vápenného Podola,“ dodává František Bárta s prosbou, aby lidé pokud možno nenavštěvovali ze zvědavosti podzemí a dali zimním spáčům patřičný klid.