„Snažíme se a myslím si, že se jim u nás líbí. Z nových interiérů a zámeckého parku si odnášejí krásné fotky," říká kastelán slatiňanského zámku Jaroslav Bušta.

Někteří svatebčané si hodlají okořenit svůj den různými způsoby, avšak ve Slatiňanech se žádné extrémy nedějí. „Vypouštění holubů je klasika, ale na nic speciálního se nepamatuji. To spíš svatebčané nesmějí dorazit o hodinu později. To se nám také stalo a oddávající už málem odešel," doplňuje kastelán Bušta.

Na zřícenině hradu Košumberk však mají zážitků na rozdávání. Uskutečnila se zde dokonce zahraniční svatba, kdy si česká nevěsta brala ženicha z Ameriky. Jejich sňatek poté zpečetil výstřel z děla.

„Byla to taková souhra náhod. Měli k nám přijít účastníci srazu veteránů a střelmistr tu na ně s dělem čekal, Tak se mi s ním podařilo domluvit jednu ránu. Ženich do kanonu naládoval noviny, mouku a střelivo a nevěsta vystřelila. Všichni hosté z toho byli nadšení," vysvětluje kastelánka Hana Truncová.

Družba se nenudí

Podle jejích slov je na Košumberku každá svatba zážitkem. Během příchodu troubí trubači fanfáry, na dvě hodiny je hrad uzavřen pro maximální soukromí a družba se během čekání na fotografující se novomanžele může zabavit výkladem o historii hradu.

„Uskutečnilo se u nás už 21 svateb, ale v září a říjnu ještě máme volné termíny. Měli jsme tu i jedno registrované partnerství," dodává kastelánka s tím, že kromě světských svateb se na hradě může uskutečnit jakýkoliv křesťanský obřad.

LUKÁŠ VANÍČEK