Zeditovaná tisková zpráva Úřadu práce ČR

Nezaměstnanost v únoru v Pardubickém kraji zůstala na 3,3 %, počet volných pracovních míst stále přesahuje počet uchazečů o zaměstnání. Počet uchazečů o zaměstnání byl o 0,4 % (48 osob) nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je vyšší o 9,2 % (987 osob).

Webové stránky ministerstva práce www.jsemvkurzu.cz nabízejí stovky rekvalifikací a kurzů dostupných pro každého.

"Hodnota únorové nezaměstnanosti v Pardubickém kraji je nejvyšší od roku 2018 (nejnižší byla v letech 2019 a 2020, tedy před vypuknutím pandemie COVID-19). Nezaměstnanost stále sleduje klasickou vývojovou křivku založenou zejména na výkyvech sezónního charakteru, ekonomické vlivy a vývoj válečného konfliktu na Ukrajině ji však posouvají na vyšší úroveň," píše se v tiskové zprávě Úřadu práce ČR.

Nejvyšší nezaměstnanost je v kraji tradičně v okrese Svitavy (3,9 %), nejnižší na Orlickoústecku (2,9 %).

Mostu u chrudimského Tesca
Pardubice a Chrudim čeká dopravní peklo. Blíží se uzavírky dvou hlavních průtahů

„Podíl nezaměstnaných osob v rámci Pardubického kraje k 29.02.2024 zůstal na stejné úrovni jako na konci ledna na 3,3, %. Nepatrný nárůst o 48 osob míru nezaměstnanosti nezměnil. Pardubický kraj zůstává stále mezi kraji s nejnižší nezaměstnaností v rámci ČR. Meziměsíční pokles nezaměstnaných byl zaznamenán ve třech okresech, největší pokles byl v okresech Svitavy (1,8 %) a Chrudim (0,9 %). Meziměsíční nárůst nezaměstnaných byl zaznamenán pouze v okrese Pardubice (1,3 %). Podíl nezaměstnaných žen klesl na 3,4 %, podíl nezaměstnaných mužů zůstal na 3,2 %. Lze předpokládat, že v březnu bude již nezaměstnanost pomalu klesat i s ohledem na klimatické podmínky, které jsou v letošním roce pro sezónní práce mimořádně příznivé,“ popisuje Miroslav Blaťák, zastupující ředitel Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Pardubicích.

Kompletní informace o únorové nezaměstnanosti v Česku najdete ZDE

Neočekává, že by významným způsobem ovlivnilo míru nezaměstnanosti ani jedno nahlášené hromadné propouštění, naopak se domnívá, že většina propuštěných zaměstnanců si rychle najde novou práci. Zároveň dodal, že se zvyšuje v souvislosti s rozvojem informačních technologií a využíváním umělé inteligence potřeba zaměřit se ve společnosti na vzdělávání v této oblasti, a proto vítá možnosti projektu Národního plánu obnovy, který podporuje vzdělávání v oblasti digitálních dovedností a průmyslu 4.0.

„Na našem webu www.jsemvkurzu.cz jsou již dnes stovky různých školení. Nabídku školení budeme postupně rozšiřovat. Na většinu z nich Úřad práce finančně přispívá či je dokonce zájemcům zcela hradí. Například nyní lidem, kteří chtějí získat digitální dovednosti, můžeme zaplatit rekvalifikace nebo kurz až za 50 000 korun,“ upozorňuje Miroslav Blaťák. Podle něj v Pardubickém kraji nejvíce chybí technické profese s nižším vzděláním jako je např. zámečník, svářeč, elektrotechnik a dále řidiči nákladních automobilů.