Ve Smrkovém Týnci, místní části Rabštejnské Lhoty, jsou poškozené střechy všech domů. Tedy šestapadesáti objektů. „Jsme bez dodávky elektřiny, to nám hodně komplikuje úklidové práce. Lidé se semkli, pomáhají si navzájem,“ řekl starosta Vladimír Pecina.

Podobná situace byla včera v Zaječicích, kde popadaly stromy, vítr převrátil návěs kamionu v místní dopravě a lidé přišli o kusy střech. „Dík patří našim hasičům, pracují na odstranění škod ze všech sil,“ uvedl starosta Róbert Pavlačič. Při opravě střechy došlo k pádu jednoho místního občana, kterého se zraněním odvezlo ARO do nemocnice.

Konec lip v Chrasti

V Chrasti vítr zničil vzrostlé lípy v parku, utrhl rovněž střechu nedávno postavené školní tělocvičny. „Střechy se opraví, ale těch stromů je mi líto. Hrály jsme si tam jako děti,“ řekla prodavačka v místní prodejně potravin.

Město Luže bylo poznamenáno středeční větrnou smrští ve velkém rozsahu. Zničené jsou především krytiny domů v centru. Z jednoho objektu vylétla celá střecha do vzduchu a zastavila se až u radnice. Její díly se rozsypaly po náměstí.

Stromy na autech

Ochromena byla i Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé. Arboretum vzácných dřevin vysazených zakladatelem léčebny před desítkami let vypadá žalostně, v areálu se včera odpoledne povalovaly zlomené cizokrajné listnáče a jehličnany, kolem nichž byla kvůli bezpečnosti procházejících lidí natažena páska. Pokrývači za pomoci vysokozdvižné plošiny opravovali střechy pavilonů . Pacienti si při prohlídce zdevastovaného území sdělovali své pocity vnímané ve chvíli, kdy začaly v parku padat stromy na jejich auta a v ten moment měl každý strach o svůj život.

Ve Slatiňanech se ve středu vinou větru vyvrátil smrk u základní školy, spadl na chodník, jeho špice dosahovala na silnici. Dramatičtější situace byla v oblasti Svídnice a Lukavice. Lesík u silnice směrem na Lukavici se sesunul k zemi a kmeny zatarasily celou silnici. Na místě zasahovali hasiči. Z krásného borového hájku zůstaly jenom pahýly.

Kličkovaná na cestě

Na hlavní silnici směrem na Nasavrky se tvořila několik kilometrů dlouhá kolona od Skalky. U motorestu spadl jeden ze čtyř automobilů. Jeho zadní část už neexistuje, kmen ji rozdrtil. I zde zasahovalo několik hasičských aut. Jízda po hlavní státní silnici od Slatiňan znamenala pro řidiče zahrát si „kličkovanou“ mezi stromy.

Česká pojišťovna očekává po silné bouřce kolem šesti tisíc událostí, do čtvrtečního poledne přijala už více než dva tisíce hlášení.

Nejčastěji šlo o zaplavené sklepní prostory, údery blesku, škody na střešních krytinách a na vozidlech. Některá auta poškodily předměty, které strhl vítr, jako například popelnice nebo střepy z rozbitých oken.

V Pardubickém kraji už lidé nahlásili 794 pojistných událostí, z Chrudimska je to tři sta čtrnáct případů.