Proti se postavili starostové tří obcí, které jsou zasaženy hlukem, prachem a otřesy těžkotonážních aut převážejících kámen z lomu na převážně silniční stavby v kraji. Ke slovu se dostali také lidé, kteří si neumějí představit, že bude těžba dál pokračovat. František Bačkovský, rodák z Cejřova, tvrdí, že nemovitosti v této obci jsou prakticky neprodejné.

"Kdo by se chtěl stěhovat do domu, kterému praskají zdi vlivem detonací při odstřelech z lomu? Všude se zvedá prach, nejde ani venku pověsit prádlo. Náklaďáky jsou plně naložené a nemají plachtu, nikdo se neobtěžuje s kropením, které je samozřejmostí třeba v žumberském lomu,“ komentoval František Bačkovský veřejné projednávání EIA.

Psali jsme:

Lom Zárubka
Nadměrný hluk a prach odmítáme. Prodloužení těžby v Zárubce zastupitelé nechtějí

„Místo toho, aby se firma snažila občanům alespoň částečně kompenzovat utrpení, které kvůli prachu a hluku zažívají, jsme si ve Skutči vyslechli výhrůžky, že pokud nebude další těžba povolena, švédské království věc postoupí mezinárodní arbitráži. To už byl vrchol drzosti," pokračoval.

V případě schválení další těžby firma vyhloubí 5. etáž, která by měla být velmi objemná, jde o 280 tisíc tun kamene za rok. Jestliže se těžba v lomu Zárubka 31. prosince 2022 ukončí, v ložisku zůstanou zásoby o objemu 900 tisíc kubíků.

Skutečského jednání se zúčastnil i krajský radní Miroslav Krčil.

"Slova o švédské arbitráži byla zcela mimo mantinely slušnosti. Pokud mám říct svůj osobní názor k veřejnému projednávání, na argumenty starostů a občanů neuměli zástupci firmy odpovědět. Myslím, že to nezvládli. Pokud nedojde k zásadním změnám, měla by těžba v Zárubce skončit. Stojím plně za lidmi, kteří si zaslouží čisté zdravotní prostředí. Jejich námitky jsou oprávněné," uvedl Krčil.

"Děkujeme, odejděte"

Starosta Prosetína Michal Vychroň se nediví, že roční limity prašnosti a hluku jsou ve vypracované studii vlivu na životní prostředí v normě. "Lom má čtyři měsíce v roce odstávku, takže tam průměr vyjde vždycky a v pohodě," řekl ironicky.

Mrzí ho, že se projednávání týkalo jen vlivu na životní prostředí.

"To, že jsou nemovitosti neprodejné, nikoho nezajímá. Na otázky občanů nikdo nereaguje. Mluvilo se o tom, že za osm let bude lom vytěžen, a najednou se uvažuje o čtyřech desítkách let! Na to lze reagovat jen slovy: děkujeme, odejděte. Těžbu v lomu Zárubka nechceme," zdůraznil Vychroň, který se ale zároveň kloní k zachování výhradního ložiska kamene.

"Počkejme si na vývoj nových technologií, a to aspoň dvacet let," dodal.

Lom Zárubka na Chrudimsku je jedním z důležitých zdrojů těžby kamene v Pardubickém kraji. Na konci tohoto roku mu však má skončit povolení na těžbu.Lom Zárubka na Chrudimsku je jedním z důležitých zdrojů těžby kamene v Pardubickém kraji. Na konci tohoto roku mu však má skončit povolení na těžbu.Zdroj: Deník/Klára Karasaridu

Slova o švédské arbitráži byla očividně pronesena pod vlivem emocí, které ve skutečském kulturním domě vládly v plné síle. "Vždy postupujeme dle platné české legislativy a ani ve věci povolení dalšího pokračování tomu není jinak. Jiné kroky neplánujeme," ujistil Aleš Krupka, výkonný ředitel divize Inženýrské stavitelství, Skanska Central Europe.

Koupání u Jinolických rybníků.
Voda v Jinolicích, na Stříbrňáku a Pastvinách se kazí. Po koupání se osprchujte

Firma si je podle jeho slov vědoma, že je hostem s majetkem na území obcí, a veřejné projednání vnímá jako příležitost k dialogu. "Podle mého názoru se probíraly známé otázky, na které jsme už v dokumentaci dostatečně reagovali a doplnili jsme všechny objektivní podklady i nad rámec požadovaných. Vnímal jsem na tomto setkání i do určité míry silnější emoce, ale pro nás je prvořadým řešením dialog a dohoda s obcemi," doplnil Krupka.

Dodal, že společnost Skanska má zájem v těžbě Zárubky pokračovat po dobu dalších dvaceti let. Zásoby v ložisku má přesně zmapované a omezené a dokumentace jasně vymezuje lokalitu, kterou firma neplánuje rozšiřovat.

Teď už vše záleží na krajském odboru životního prostředí. Pokud další těžbu doporučí, Krajský úřad v Pardubicích vydá rozhodnutí. Jinými slovy řečeno, lidé v blízkosti lomu Zárubka už nemohou zasáhnout žádnými prostředky, jen čekat.