Stavba knihovny trvala přesně jedenáct měsíců. "Datum dokončení bylo pro nás důležité kvůli tomu, aby volby do Evropského parlamentu se už nekonaly u hasičů, kde jim to dělá velký problém, ale právě zde," řekl starosta František Pilný a dodal, že město na objekt za více než 15 milionů korun získalo 85procentní dotaci, která je jedna z nejvyšších.

Patnáctilmilionová stavba má své obdivovatele i odpůrce. Lidé nejvíc kritizují úbytek zeleně, která musela knihovně ustoupit. "To, že je trávník na střeše, nám nepomůže," myslí si Mirek, obyvatel protějšího domu. Jeho sousedka Jitka má jiný názor. "Nikoho jsem na trávě vedle hospody nikdy neviděla sedět. Tolik zeleně myslím neubylo a já se těším, až se knihovna otevře," řekla.

Město dá letos do odvhčení svatostánku v Husově ulici sto tisíc korun.
Kateřinský kostel nemá schody, je mokrý. Může za to asanace po demolici čtvrti

Zatravněná střecha, dřevěný obklad v kombinaci s atracitovými obkladovými deskami. Knihovna je bezbariérová, díky tepelnému čerpadlu úsporná. Uvnitř v hlavním výpůjčním prostoru je recepční pult, na místnost navazuje komunitní část určená pro setkávání čtenářů, zájmových spolů nebo účastníky programů pro děti.

Těsně před kolaudací se ještě dokončovaly některé úpravy. "Na návrh České abilympijské asociace jsme dveře osázeli Braillovým písmem," uvedl radní zodpovědný za investice Aleš Nunvář.

Námitky, že mohli čtenáři chodit do hlavní knihovny ve Filištínské ulici, zmlkly po zveřejnění informace, že do pobočky v Topolské ulici chodilo víc lidí, než v celých Slatiňanech. Nová pobočka bude slavnostně otevřena 30. května s kulturním programem.