„Nyní máme rok na to, abychom připravili a předložili doklady nutné pro uzavření smlouvy o poskytnutí podpory. Je tedy nutné svolat projektový tým, stanovit další postup, připravit výběrové řízení, zajistit potřebné finanční prostředky do rozpočtu města na rok 2019 a další kroky,“ říká místostarosta města Chrudim Jan Čechlovský.

Připravovaný projekt nese název „Cesta ke čtyřlístku, …čtyřlístkem ke štěstí“. Jeho cílem je vytvoření přírodní zahrady ve zmíněné mateřské škole.

„Přírodní zahrada znamená vytvoření takového prostředí, které samo slouží jako učební pomůcka environmentální výchovy zábavnou formou. Nejen jako zdroj informací o přírodě, ale i jako prostředek, jak naučit děti pečovat o životní prostředí a přírodu,“ doplňuje starosta města Petr Řezníček.

Projekt zahrnuje úpravy zahrady na ploše 945 m2 a terénní úpravy na ploše 158 m2. Prostor zahrady by měl být postupně osázen jedlými i okrasnými rostlinami. Jedlé by měly být bylinky (máta, bazalka, pažitka, oregano, šalvěj nebo tymián), ale také stromy a keře, jako tradiční jabloně, rybíz, angrešt, lísky, ale také již méně známý muchovník nebo aronie.

Z přírodních druhů to pak bude například šeřík, vrba nebo Buddleia coby „motýlí keř“. Současně dojte k instalaci řady objektů, kterými jsou například spirála z vrbového proutí, vymodelovaný kopec s herními prvky z valounů a klád, tunely osázené bylinkami, vyvýšené záhonky ze dřeva a proutí, ale i hmatová cesta, ohniště s posezením nebo kompostér. Součástí projektu budou i participační aktivity, tedy zapojení rodičů a přátel mateřské školy do celého procesu rekonstrukce zahrady.

Celkové náklady projektu by měly činit 986 983 Kč, přislíbená finanční podpora je ve výši 500 tisíc korun.   (bn)