Nevzhledně působící kout u místního domova seniorů se dočkal rázné obměny. Příprava a konečná realizace proměnila prostor v bohatě vysázený park s různorodou flórou, altánky a jezírkem.

Zábavnému odpoledni přizvukoval folklorní soubor Vysočánek a stálice dechové hudby Hlinečanka.

„Zahradní slavnost je symbolickým otevřením bezbariérových zahrad, které byly dobudovány na začátku léta a jsou určeny nejen pro obyvatele Domova seniorů Drachtinka, ale i pro širokou veřejnost. Výstavba zahrad by se neobešla bez sponzorů a všech těch přispěvatelů do veřejných sbírek. Zahradní slavnost je vlastně poděkováním všem, kteří se na stavbě nějakým způsobem podíleli,“ uvedl Marek Bíško, ředitel Domova seniorů Drachtinka k tříletému snažení.

Zahradám pomohlo město i koncerty


Ke zdárnému dokončení zahrad přispěly zejména koncerty v kostele Narození Panny Marie, ale jak dodal Marek Bíško, pro realizaci zahrad byly důležité i další akce. Zejména benefiční ples, výstavy včetně dobročinné aukce a samozřejmě veřejná sbírka. Svým podílem přispělo i město Hlinsko jako zřizovatel Domova seniorů Drachtinka. Na celkové náklady stavby v hodnotě 3,5 miliónů korun se podílel i samotný domov seniorů.

Zlaté rybky

Bezbariérové zahrady zaujmou jezírkem centrálně umístěným ve středu zahrad, kde návštěvníky zlákají hlavně zlatavě se třpytící rybky. Veřejně přístupné zahrady potěší obyvatele „Drachtinky“ svým zajímavě řešeným způsobem bezbariérových zahrad. Jejich využitelnost si vyzkoušela i starostka města Magda Křivanová, která se po operaci nohy pohybovala na invalidním vozíku.
„Zahrada byla zřizována především pro potřeby klientů Domova seniorů a Domova s pečovatelskou službou, ale již na začátku jsme si řekli, že to nebude prostor uzavřený. Bude jenom dobře, když poslouží celému městu a veřejnosti napříč generacemi. Samozřejmě mohou přijít i maminky s dětmi. Ale hlavně by to mělo být prostředí pro mladé i starší, jenž mají možnost vzájemně se bavit a komunikovat. To je podle mě ten nejsprávnější cíl. Myslím, že se ho podaří naplnit už tím, jak ty zahrady vypadají a jak jsou koncipovány,“ dodala na úvod starostka města.

Zahradní slavnosti přála i zábavná atmosféra, kterou dotvářela stálice dechové hudby Hlinečanka v čele s Miroslavem Jehličkou. Zejména seniorům z místního Domova seniorů pookřálo oko nad vystoupením dětského folklórního souboru Vysočánek.

ZUŠ darovala šek

Středobodem celé slavnosti bylo předání daru ve formě výtěžku z vystoupení ZUŠ Hlinsko z rukou ředitelky ZUŠ, Zdeňky Venzarové. „Projekt bezbariérových zahrad nás velmi oslovil svým cílem a po dohodě s učiteli a výborem sdružení rodičů přátel a dětí ZUŠ v Hlinsku jsme se rozhodli, že naplníme jeden z cílů projektu, a to splynutí veřejného života Hlinska a obyvatel Domova seniorů Drachtinka. Dobrovolný příspěvek z žákovských koncertů v minulém školním roce byl věnován právě na tento účel,“ uvedla dojatá ředitelka ZUŠ. Vybudování zahrad by se právě díky takovým dárcům jinak nepodařilo uskutečnit. „Rád bych moc poděkoval právě za tu pomoc a podporu všem lidem, ale i subjektům, které stavbu bezbariérových zahrad podpořili. Částku 12 035 Kč účelně využijeme v rámci veřejné sbírky a tady té krásné zahrady,“ dodal na závěr ředitel Domova seniorů Marek Bíško.

Realizací bezbariérových zahrad však podle Bíška výstavba v okolí domova seniorů nekončí. Další veřejná sbírka je určena na vybudování víceúčelového parku Drachtinka. O tomto projektu vám přineseme informace v dohledné době.

RADEK LATISLAV