Na kapli se složili místní lidé i dárci odjinud, stála zhruba půl milionu korun. Oprýskaná trafostanice kopec v místní části Deblov hyzdila, což se teď změnilo.

„Je to nádherná bílá perla v zeleni. Kaple je vlastně složená ze dvou trafostanic, měli jsme ještě jednu starou, cihly z ní tvoří patro kaple," řekla starostka obce Ivana Blehová, která se také ujala úvodního slova při včerejší slavnosti. „Tato kaple je zasvěcena strážným andělům, protože strážné anděly máme my všichni. A nemusí to být nutně jen ti nebeští. Strážné anděly máme i v lidech kolem sebe. Jsou to naši přátelé, naši rodiče, děti, životní partneři," připomněla starostka, která by teď byla ráda, kdyby se teď kaple nestala jen turistickým cílem, ale také místem každoročního ekumenického setkávání nebo i dějištěm svatebních obřadů.

Nová kaplička v DeblověZdroj: Marek Nečina

Jednopatrovou stavbu originální kaple uprostřed člení římsa a završuje ji stanová střecha s křížem. Uvnitř je oltářní deska se symbolickými postavami tří strážných andělů, vše doplňuje modrá výmalba a vnitřní i venkovní osvětlení. Pod střechou je nový zvon se znakem obce a místních částí.

„Zvon váží 90 kilogramů a je v tónu G2, což je stejný zvuk, jako má nejmenší zvon Ježíš v Chrámu svatého Víta," doplnila mladoňovická starostka. Bílou kapli ve tvaru hranolu o velikosti tři krát tři metry navrhl architekt Jan Klimeš. Kaple nebude vyhrazena jedné církvi, ale bude sloužit všem křesťanským denominacím.

Na žehnání kaple navázala výstava fotografií a dokumentů z průběhu výstavby a připraven byl i program v sálu kulturního domu v Pohledu. V něm včera zazněly i Promluvy Karla IV. v přednesu herce Alfréda Strejčka.