„Prohlíželi jsme staré fotografie. V té chvíli přišla mladá rodina, které jsme ukázali jejich babičku. Pán se nám svěřil, že ani nemá její fotku. Samozřejmě, že kopii fotografie dostal. Další milý zážitek byl zájem nejstarší občanky o volby. Paní Pavlíkové je 94 let a jelikož je po úrazu, přivezla ji dcera na vozíku. A nakonec tříletý Radim přišel k volbám dokonce třikrát. S rodiči, s prarodiči a nakonec s druhým dědou. Za tento výkon jsme ho odměnili bonbóny," směje se zapisovatelka Eva Jonášová.

Členové komise v Bítovanech jsou ostřílení matadoři, nikdo z nich nebyl u voleb nováčkem. Nejčastěji se zúčastní zřejmě zapisovatelka Eva Jonášová, která absolvovala většinu voleb od r. 1993. Může tudíž zavzpomínat. Třeba na voliče, který prohodil obálky; tu s hlasovacím lístkem vhodil do odpadkového koše a roznosovou vložil do urny. „Pamatuji se na muže, který přiběhl v sobotu od vlaku minutu před 14 hodinou. Od té doby poctivě kontrolujeme okolí, zda se ještě někdo neblíží," dodává Eva Jonášová.

Členové komise stráví u voleb spoustu hodin a nemohou si domů „odskočit" se najíst. Je proto vždy zajištěna večeře a oběd v místní restauraci. Dvě členky komise napekly cukroví. Obec zaplatila minerálky, kávu a chlebíčky. „Za dobu voleb jsme každý přibral asi 2,5 kg, komentuje volební stravu jeden ze členů bítovanské komise .