Zvíře, které má původ v Jižní Americe, si nevytváří žádné potravní zásoby, ale dokáže mrazy přežít díky snížení metabolismu a omezení aktivity. To ale neplatí pro nedorostlá mláďata, jež zpravidla drsnější zimu ve volné přírodě nepřežijí pro nedostatek kvalitní potravy. Avšak chrudimské nutrie hladem nestrádají, protože jim lidé dávají dostatek jídla – zeleninu, ovoce, pečivo.

A to je špatně hned z několika důvodů – břehy Chrudimky se bortí, kořeny stromů jsou poškozené. Hrozí i nebezpečí přenosu nemocí nebo pokousání. Málokdo si uvědomuje, že krmí zároveň i potkany, kteří nemají s nutriemi problém.

Radnice nechala vyhotovit informační tabule, které mají lidi varovat před krmením. Zastupitelstvo rovněž schválilo změnu vyhlášky, která nyní rozšiřuje zákaz krmení kromě holubů i na nutrie. Na jaře plánuje odchyt. „Aktuálně žije ve městě minimálně několik desítek kusů a na to jsme již museli zareagovat,“ uvedl místostarosta Chrudimi Aleš Nunvář, který má na starosti odbor životního prostředí.

Zdroj: Youtube

Tibor Schwarz z chrudimské ekologické organizace Zelený dům připomíná, že při pokousání nutrií je nutné provést očkování proti vzteklině. „Našemu enviromentálnímu spolku to potvrdili zástupci krajské veterinární správy i krajské hygienické stanice. Nutrie mají na tři desítky různých parazitárních a bakteriálních infekcí, takže opatrnost je na místě,“ varoval Schwarz.

Městská policie zatím dává lidem prostor k seznámení s informačními tabulemi. „Poté se na případná porušení vyhlášky více zaměříme. Zprvu to budeme řešit spíše domluvou,“ uvedl vrchní strážník Lukáš Dvořák.

Pokuta přitom může být tučná, horní sazba je deset tisíc korun.