Zbývají dva měsíce, než se uskuteční poznávací cesta po kostelech Chrudimska, a přesto je už více než polovina míst rozebrána. Není divu; poznávací cesta je pro zájemce bezplatná a navíc bude velmi zajímavě zpestřena.

VÝKLAD S VARHANY

Bezplatný výlet pro veřejnost po kostelech chrudimského regionu pořádá město Chrudim v sobotu 17. září 2016. Prvkem, který by měl přesvědčit i dosud váhající, bude netradičně pojatý program. Nejen zajímavé souvislosti totiž v odborném komentáři dodá známý chrudimský dirigent, muzikolog a pedagog Tomáš Židek – výklad zpestří dokonce i ukázkami hry na varhany.

„Sakrální památky jsou letošním tématem chrudimské turistiky. Velmi dobře se nám daří spolupracovat jak s diecézí, tak třeba i s Diecézním centrem pro mládež. Navíc se nejedná jen o návštěvu a propagaci kostelů, ale i dalších míst," říká místostarosta Roman Málek.

Chrudimský kostel Nanebevzetí Panny Marie je svou velikostí již důvěrně známou a z dálky viditelnou dominantou Chrudimi a kromě toho jej proslavil i příběh zázraku spojeného s obrazem svatého Salvátora. Podobně nepřehlédnutelnou dominantou je poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži. Ale to, že se na stavbě chrasteckého kostela Nejsvětější Trojice pravděpodobně podílel geniální a světově proslulý architekt Jan Blažej Santini-Aichel, ví už jen málokdo. „A právě proto je tu naše poznávací cesta. Téma církevních památek rozhodně není tak suchopárné, jak se může zdát," dodává Málek. V rámci poznávacího výletu autobusem pak účastníci navštíví i kostel v Sobětuchách, Bítovanech a Koč i další místa.

Sraz proběhne v sobotu 17. září v 8.30 hodin před kostelem Nanebevzetí Panny Marie na Resselově náměstí v Chrudimi.

HLASTE SE TEĎ

Vzhledem k omezenému počtu míst v autobusu prosíme zájemce, aby se nahlásili v Turistickém informačním centru Chrudim na Resselově náměstí, případně na emailu info@chrudim-city.cz nebo telefonu 469 657 821.

Bližší informace k programu se dozvíte na uvedených kontaktech a na webu www.chrudimsky.navstevnik.cz.

Který kostel na Chrudimsku máte nejraději?

PAVLA ALVAREZOVÁ, vedoucí knihovny 
a IC Třemošnice

Moc těch kostelů na Chrudimsku neznám, jsou otevřené jen ty velké a jen někdy. Ale kdybych si měla vybrat, tak je mi velmi příjemná kaple sv. Romedia na zámku v Cholticích. Ta je nádherná.

ILONA VOJANCOVÁ, vedoucí SLS Vysočina

Nejraději mám asi barokní poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku. Pokaždé obdivuji jeho dominantu, když se náhle objeví přede mnou. Úžasnou atmosféru tam mají koncerty.

(ap)