K evidenci kol přistoupili chrudimští strážníci už před sedmi lety. Majitel tehdy zašel na služebnu městské policie, kde mu strážník vyznačil na kole evidenční číslo. Na bicykl vylepil štítek a majitel obdržel evidenční kartičku. Jednalo se o preventivní účinek a také o psychologický efekt. O tuto službu byl vskutku velký zájem a v evidenci měli tehdy strážníci kolem patnácti stovek jízdních kol.

Před čtyřmi lety ale přišlo ministerstvo vnitra s novým elektronickým programem „Krimi stop“. Vlastník zakoupeného kola přijde nyní na služebnu městské policie a strážník nainstaluje čip do kola. Za umístění čipu majitel zaplatí 250 korun a kolo je vzápětí zaevidováno v celorepublikovém systému. Ostatní evidence je bezplatná. K dnešnímu dni je na městské policii v seznamu zhruba 35 jízdních kol. O elektronickou evidenci však již není ze strany kupujících takový zájem. Je to dáno tím, že majitel bicyklu přijde po případném odcizení kola také o zmíněných 250 korun.

Čip může pomoci při namátkových kontrolách, kdy strážník čtecím zařízením na místě zjistí, zda kolo bylo odcizeno. Pátrání po neevidovaném bicyklu v bazarech a zastavárnách je velice namáhavé, zdlouhavé a málo efektivní.

(pk)