Nebude to ale mít snadné, neboť ve stávající koalici, složené z uskupení SNK–Evropští demokraté, ČSSD, ODS a Koalice pro Chrudim, panuje shoda ve většině zásadních otázek a mezi jejími představiteli nedochází ani k výraznějším osobním rozmíškám.

Jasným lídrem uskupení SNK-ED zůstává Petr Řezníček, jehož někteří oponenti nazývají politickým „dinosaurem“. Sedmašedesátiletý Petr Řezníček totiž od roku 1990 opakovaně zastával funkci chrudimského místostarosty a stávající volební období je pro něj už druhým ve funkci starosty.

„Myslím, že mám městu stále co nabídnout, a to jak z hlediska svého pracovního nasazení, tak i různých užitečných kontaktů. Navíc bych byl rád u důležitých věcí, mezi něž řadím třeba dokončení silničního obchvatu,“ uvedl starosta. „Přezdívka politický dinosaurus mi vlastně docela lichotí, protože si myslím, že dinosauři patřili mezi zvířata, která se jen tak něčeho nezalekla,“ dodává starosta, jehož uskupení má teď v zastupitelstvu šest členů.

Žádná bázeň však není cítit ani ze slov Františka Pilného, volebního lídra hnutí ANO, které je v Chrudimi nejvýraznější opoziční formací. V minulých volbách hnutí získalo šest mandátů. Tedy stejně, jako SNK-ED. „Mým cílem je jednoznačně volební vítězství,“ netají se František Pilný. Hnutí podle něj ještě nezformulovalo úderné motto, se kterým půjde do voleb, ale hlavní myšlenku lze podle Františka Pilného shrnout do prostého hesla „za lepší Chrudim“.

Z oprav markýzy v ulici Čs. partyzánů.
Kolotoč oprav a investic se v Chrudimi točí dál

Výraznou koaliční roli v sedmadvacetičlenném městském zastupitelstvu dnes hraje čtveřice zastupitelů za ČSSD. Volebním lídrem strany je lékař Tomáš Vondráček. „Chceme navýšit počet našich členů v zastupitelstvu a pak bychom rádi přispěli i k tomu, aby se příští koalice zformovala rychleji, než tomu bylo minule,“ připomíná Tomáš Vondráček někdejší potíže spojené s dlouhým a komplikovaným povolebním vyjednáváním. „Klademe si reálné cíle. Víme, že nebudeme schopni ovládat radnici sami, ale rádi bychom se opět začlenili do smysluplné koalice. Hovoří pro to i nepřeberné množství zkušeností pramenících z našeho angažmá v dosavadních volebních obdobích,“ dodal Tomáš Vondráček.

Jméno lídra chrudimské ODS se od minulých voleb nezměnilo, je jím opět současný místostarosta Jan Čechlovský. Barvy občanských demokratů teď hájí v koalici tři zastupitelé.

Ve volební úspěch věří i Roman Málek, lídr Koalice pro Chrudim. „Naše kandidátka je velmi pestrá, rádi bychom získali pět mandátů,“ svěřil se Roman Málek. Teď má Koalice pro Chrudim tři mandáty.

Do volebních výsledků budou chtít promluvit také komunisté. Strana postavila do čela kandidátky Pavla Žampacha, jednoho z trojice svých současných zastupitelů.

Mezi výrazné subjekty místní politické scény by se rádi zařadili Piráti, kteří v minulých volbách v Chrudimi neuspěli. Jejich lídrem je Pavel Štěpánek. „Piráti sázejí na pokrok, vize a inovace,“ řekl Deníku.

Svobodní mají v nynějším zastupitelstvu dva mandáty. Pro podzimní volby se spojili s TOP 09 a s nezávislými kandidáty a všichni společně se objeví na jednom hlasovacím lístku pod názvem Chrudimáci. Lídrem Chrudimáků je zastupitel Petr Lichtenberg, jako „dvojka“ kandiduje Vladislava Michalová z TOP 09.

Běstvina získala vlastní znak. Jeho motivem je místní kaple.
Běstvina získala vlastní znak, jeho motivem je místní kaple