Při příležitosti jubilea vyrobili v Proseči limitovanou výroční edici dýmek, vůbec první, která kdy byla v Proseči vyrobena. Vyznačuje se především svým provedením, balením a limitovaným počtem vyrobených kusů. Mezi sběrateli je o ni velký zájem.

VÝROČNÍ DÝMKY JSOU ČÍSLOVANÉ

„Existuje pouze 175 číslovaných kusů, velké množství čísel je již prodáno mezi sběratele dýmek v České republice i v zahraničí a zbývá jen několik málo volných kusů,“ řekl starosta Proseče Jan Macháček.

Ilustrační foto„Zájem byl větší, než jsme čekali,“ neskrýval své nadšení jednatel společnosti BPK Jiří Dittrich. „Samozřejmě se trh nasycuje, ale ze začátku to byla úplná vlna. Teď to trochu klesá, ale odbyt je stabilní a dýmky ze speciální edice se stále prodávají,“ doplnil.

Dýmka s číslem „1“ patří Janu Kadlecovi, člověku, který dokázal v Proseči dokázal udržet výrobu dýmek dodnes. Číslo „63“ patří městu. „K vidění bude v Muzeu dýmek, které se příhodně nachází v čísle popisném 63,“ vysvětlil starosta města.

VOLBA PADLA NA BULDOČKA

Speciální dýmka dostala do vínku oblíbený tvar, jde o takzvaného českého buldočka. Pečlivým výběrem prošlo i dřevo, výroční dýmky jsou vyrobeny z kořenového dřeva vřesovce stromovitého, které se nazývá bryuere. Jedinečnost dýmkám dodává ruční úprava povrchu včetně úpravy karnaubským voskem. Punc sběratelské rarity jim dodává dárková krabička s ručně šitým sáčkem ve dvou barevných provedeních.