Příjezdem „silvestrovských hostů“ do Špindlerova Mlýna se místní komunikace každoročně zahltí stovkami motoristů, kteří se snaží dostat co nejblíže k penzionu nebo hotelu. Vozidla se pohybují šnečím tempem, mezi nimi se proplétají lyžaři, skibusy a pěší. Ani letošní rok není výjimkou, přestože sněhu není na sjezdovkách tolik, aby mohly být sjízdné v plném rozsahu.

O plynulost dopravy se už několik let starají s Policií České republiky také členové Hasičského sboru Města Špindlerův Mlýn. „Sloužíme ve dvojicích na několika místech, která je třeba udržet stále průjezdná. Někteří řidiči totiž neradi respektují zákazy vjezdu a zastavení. Pokud by došlo k ucpání místní komunikace v centru, kudy vede jediná příjezdová cesta do Svatého Petra, neměli by záchranáři žádnou šanci dorazit. Sloužíme například také u vjezdu do Skiareálu Svatý Petr. Přestože k dolní stanici lanovky mohou zajet pouze skibusy a taxikáři, někteří motoristé si se zákazovou značkou starosti nedělají. Naším úkolem je udržet průjezdnost silnice a prostoru u lanovky“, říká špindlerovský hasič Petr Mikšátko.

Řidičům, kteří se vydají lyžovat do Špindlerova Mlýna se doporučuje, aby odstavili vozidlo na záchytných parkovištích a dál pokračovali raději bezplatnými skibusy. Jízda po městě sice zakázána není, ale stání se řídí dopravními značkami.

Návštěvníci, kteří se chtějí vyhnout dopravním kolapsům, by měli využít veřejnou dopravu. Protože po Silvestru následuje ještě víkend, měli by návštěvníci hor počítat s tím, že se většina lidí bude vracet do svých domovů v neděli a mohou nastat problémy.

Jana Tauchmanová