VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O prázdninách ve škole nocovali vojáci

Chrudim - Před 80 lety začala 2. září výuka na měšťanské a obecní dívčí škole v Chrudimi Pokud ještě jednou nahlédneme do kroniky školy, uvidíme stručný průřez tehdejším děním, do nějž zasahovala i politika.

1.9.2015
SDÍLEJ:

Edvard Beneš navštívil při manévrech Chrudim. Foto: SOkA Chrudim

Do školního roku 1935 36 nastoupilo celkem 580 žaček. Devět z nich bylo omluveno z tehdy již povinného tělocviku. „Všechny žákyně byly pojištěny na úrazu u pojišťovny Praha. Zaplaceno 580 korun, z toho 450 zaplatily žákyně a 130 korun školní rada," stojí v kronice.

Oslavy republiky

Na „poučný zvukový film" Život lidí a zvířat v Africe" se vypravila celá škola 4. října. Vstupné stálo celkem 390 korun. V předvečer svátku svobody 28. října se v dívčí škole uskutečnila slavnost, a to od 10. hodiny dopolední. Na programu byla recitace básní, například Naše barvy od S. K. Neumanna, národní písně a na závěr se hrála státní hymna.

Na hlavní průvod konaný 28. října si žákyně podle kroniky koupily za 100 korun skleněné odznaky Masarykovy ligy proti TBC.

Koncem října se učitelský sbor na večírku pořádaném v muzejní restauraci rozloučil se školním inspektorem Antonínem Vorreithem, kterému věnoval čestný dar, a to broušený, křišťálový pohár se siluetou Chrudimi.

Téhož měsíce v pardubické nemocnici na záškrt zemřela žákyně II. B. „Žákyně i učitelé věnovali 200 korun chudobným jejím rodičům na výlohy pohřební a kytici na hrob. Třída poté byla desinfikována," zapsal tehdejší kronikář.

Význam spořivosti si žačky připomenuly 31. října a téhož dne se vydaly okrášlit celkem 395 hrobů vojáků padlých v první světové válce. Na každý rov položily věneček a kytici.

Výstavy i poučení

Na počátku prosince začal Týden české knihy. Na chrudimské dívčí škole přednášel spisovatel A. C. Nor o vzniku knihy a vedení školy ve vitrínách v prvním a druhém poschodí vystavilo sbírku „nejkrásnějších knih, většinou ilustrovaných, které zapůjčili členové učitelského sboru a děti ze všech tříd," jak stojí ve školní kronice.

Změny prezidentů

„Učitelský sbor s pohnutím hlubokým přijal abdikaci prvního presidenta T. G. Masaryka Osvoboditele. V pondělí se o této události dozvědělo žactvo. Děti vyslechly projev se zřejmým dojetím," popisuje kronika 14. prosinec 1935. O tři dny později již z rozhlasu učitelé i žáci naslouchají volbě Edvarda Beneše novým prezidentem.

V polovině roku 1936 se již patrná silná obava v vojenské invaze. Učitelský sbor proto upsal na obranu státu půjčku ve výši 11 000 korun.

V okolí Chrudimi se od 7. do 26. srpna uskutečnily veliké manévry československého vojska. V dívčí měšťance bylo proto ubytováno nejprve 800 vojáků z telegrafických a telefonních oddílů a poté je vystřídalo 700 mužů, kteří byli členy vojenské kapely nebo čestné roty a sloužili jako sluhové důstojníků. 

Autor: Lukáš Vaníček

1.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby 2017 na Chrudimsku.

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká Jiří Kajínek. Vsadil na svého kamaráda

Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Fotograf Radek Pavlík nemusel na voliče čekat

Hlinsko - Ve volební místnosti umístěné v budově městského úřadu bylo živo víc, než v uplynulých letech. Vnímá to tak externí fotograf Chrudimského deníku Radek Pavlík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení