O materiální i finanční podporu donátorů se soukromého i veřejného sektoru se zde bude ucházet šest neziskových organizací, jejichž zástupci zde představí své projekty. Musí však svůj záměr dobře prezentovat a obhájit.

„Do finále Burzy filantropie postoupily projekty na základě hlasování veřejnosti na webových stránkách a samotných donátorů," informuje o výběru Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka. Například během loňské burzy se v Chrudimi podařilo získat prostředky ve výši 208 000 Kč.

„Burza filantropie je skvělou možností jak pomoci druhým a zlepšovat život v našem kraji. Na představení projektů se velice těším a přeji neziskovým organizacím hodně klidu při prezentaci. Jedním ze smyslů celé burzy je totiž také samotné setkání světů neziskovek a firem společně si mohou být velmi prospěšnými partnery," nechal se včera slyšet radní Pardubického kraje Pavel Šotola zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

Hlavně pro děti

Do pomyslného finále se dostaly následující projekty: Chrudimské centrum J. J. Pestalozziho postoupilo s projektem „Budoucnost pro děti nepřipravíme, děti pro budoucnost ano", v němž učí děti vyrůstající v ústavních zařízeních dovednosti pro samostatný život, jako je hospodaření s penězi nebo péče o domácnost, tedy zkušenostem, které se běžně předávají v rodinách.

S podobně zaměřenou aktivitou přichází i organizace Médea Hlinsko pro děti ze znevýhodněného prostředí připravila šest víkendových pobytů na statku, při nichž se hravou formou zapojí do osvojování života na hospodářském stavení.

V minulém roce uspělo na pardubické burze se svým projektem „Já chci také lyžovat aneb lyžování pro děti s handicapem" Středisko rané péče v Pardubicích. Dovádění na horách se dětem tak líbilo, že jej organizace chce dopřát i dalším, přihlásila proto svůj projekt také do Chrudimi.

O podporu se uchází také Farní charita Chrudim, které si přeje získat nové auto pro svou pečovatelskou službu.

„Kousek nebe", tak zní název sociální fondu, jehož prostřednictvím chce CENTRUM DON BOSCO Salesiánské středisko mládeže pomoci mladým lidem opouštějícím ústavní výchovu. Ti se v daném momentu často nacházejí ve finanční tísni a bezradnosti.

Do „finále" Burzy filantropie postoupila také Amalthea, která chce projektem „S mámou, s tátou hlavně spolu" pomáhat dětem i rodičům ze znevýhodněných rodin, aby spolu mohli smysluplně trávit volný čas. (mch, lv)