Boj proti spalovně nebezpečných odpadů u obce Rybitví pokračuje. Firma AVE CZ se pustila do dalšího kola bojů o možnost postavit spalovnu poblíž Pardubic.
Šanci na úspěch získala firma poté, co Nejvyšší správní soud zrušil v územním plánu obce Rybitví pasáž, která spalování odpadu neumožňovala.

„Odmítavý postoj radních a zastupitelů Pardubic ke spalovně se rozhodně nezměnil. V současné době se intenzivně scházejí politici místních samospráv, města Pardubice, obce Rybitví, Pardubického kraje a občanského sdružení STOP spalovně. Společně s úředníky se snažíme koordinovat naše kroky tak, abychom byli schopni co nejlépe reagovat na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu,“ pravil náměstek pardubické primátorky František Brendl.

Další postup je teď na úřednících

Další postup je teď na úřednících obce Rybitví. Tato obec musí změnit územní plán a vypracovat odůvodnění, v němž se vyvarují chyb, které by mohla firma AVE napadnout. Soud totiž napadl především nedostatečné zdůvodnění.

„Pardubice budou účastníkem řízení při pořízení změn územního plánu obce Rybitví. Boj skončí, až bude nový územní plán úspěšně pořízený a provoz spalovny bude v podstatě zakazovat,“ dodal František Brendl.

Podle předsedy občanského sdružení STOP spalovně Libora Malého je ale firma AVE CZ po rozhodnutí soudu paradoxně v horší situaci než dřív.
„Tím, že na její žádost byla zrušena část územního plánu, nemůže AVE ve spalovně v podstatě dělat nic, dokud nebude územní plán doplněn – a doplnění může být i stejně omezující, pokud bude dobře odůvodněno,“ vysvětlil Libor Malý.

Občanské sdružení STOP spalovně se ovšem nechce na základě předchozích špatných zkušeností nechat ukolébat a ve věci záměru firmy AVE je stále činné.

Na internetu kolují burcující e-maily

Hrozba toho, že poblíž už tak znečištěného krajského města vyroste další zdroj znečištění, mobilizuje i běžné obyvatele kraje. Po internetu tak koluje třeba poněkud emotivně laděný dopis, který upozorňuje na nebezpečí vzniku spalovny toxického odpadu.

„Provozování spaloven je velmi finančně výhodné, proto se firma AVE i přes velký odpor obyvatel a ekologů stále snaží prosadit svůj záměr a přehlíží pádné důvody, pro které AVE razantně odmítáme,“ píše se například v prohlášení.

(dub)