VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oba jsou z Tuněchod, ale šéfují chrudimským školám

Chrudim - Časnější ranní budíček, první samostatné cesty vlakem či autobusem, příchod do neznámého prostředí mezi otrkanější spolužáky.Na přespolní děti čeká ve městech plno změn, se kterými není lehké se vypořádat. Jsou rozdíly mezi školáky z vesnic a jejich městskými kamarády opravdu tak velké? Co se vlastně honí dětem z venkova v hlavách po příchodu do rušných městských ulic?

29.3.2008
SDÍLEJ:

Bývalí spolužáci Iva Škaloudová a Jaroslav Víšek jsou dodnes přátelé,Foto: Karel Dvořák

Odpovídají lidé nejpovolanější: ředitelka chrudimské Mateřské školy v ulici Strojařů Iva Škaloudová a ředitel chrudimské Základní školy v Husově ulici Jaroslav Víšek.

Dávní přátelé a spolužáci z dětských let a bývalí tuněchodští „přespolňáci“ mají své tehdejší pocity i po létech v živé paměti. Snad se proto lépe dovedou vcítit do duší svých svěřenců. „Důležité bylo, že jsme se všichni po dokončení docházky na prvním stupni v Tuněchodech setkali nakonec v Chrudimi ve stejné škole. A navíc ve stejné třídě! I tak šlo ale o velikou změnu,“ uvádí Iva Škaloudová.

„Město pro nás představovalo mnohem atraktivnější prostředí než ves, do které jsme se po skončení vyučování museli každý den vracet. Proti městským dětem jsme si připadali uzavřenější. Chrudimáci byli o poznání otrkanější, ostřejší,“ vzpomíná Škaloudová na své tehdejší pocity.

„V té době byla také vesnice opravdovým venkovem. Chovalo se množství domácích zvířat, nebyly takové technické možnosti. Ves byla mnohem izolovanější. Často jsem chrudimským spolužákům trochu záviděla, že můžou v tom lákavém a atraktivním prostředí zůstávat,“ říká Škaloudová.

Jedním z největších městských lákadel bylo pro Škaloudovou kino. „Přišlo mi nějak nefér, že se do něj mohou mí chrudimští spolužáci kdykoliv vypravit,“ vzpomíná nynější ředitelka mateřské školy.

Podle Škaloudové šlo ale hlavně o vlastní dětské dojmy a pocity. Chrudimští prý nikdy rozdíly mezi sebou a svými vesnickými kamarády nedělali. „Propast mezi námi nebyla. Navíc si myslím, že v současné době se většina rozdílů hodně setřela, životní styl dětí ve městě a na vesnici se výrazně přiblížil. Klid vesnice, hemžení domácích zvířat nebo klidnou hladinu návesního rybníka závidí zase svým venkovským kamarádům mnohé děti z města,“ uzavírá Škaloudová.

Slova sympatické ředitelky doplňuje i její někdejší spolužák Jaroslav Víšek, nynější ředitel základní školy v chrudimské Husově ulici. S úsměvem připouští, že zná svoji dnešní kolegyni vlastně už z porodnice. „Narodil jsem se totiž jen o pět dní později. Společně jsme proto absolvovali celou docházku na Základní škole v Tuněchodech a poté i v Chrudimi,“ vysvětluje Víšek.

„Do party kluků na chrudimské 'Růžovce' jsem tehdy zapadl velmi rychle. Žádné šikanování, žádný odstup, byli to prostě kamarádi,“ vybavuje si muž. "Dojíždění mi nevadilo, ani to nebyla žádná výhoda. Nebudu ale zapírat: vzpomínám si, jak jsem se vždycky ráno modlíval, aby školní autobus vůbec nepřijel. No jo, ale jel vždycky,“ dodává Víšek s povzdechem, že se mu jeho tuněchodské bydliště nepodařilo alespoň občas proměnit v nějakou drobnou výhodu.

Jaroslav Víšek se však na rozdíl od své bývalé spolužačky vždycky zpátky na ves těšíval. „Přišlo mi, že je tam stále co dělat, Chrudimákům jsem město určitě nezáviděl,“ říká Víšek. Drobné rozdíly v myšlení a jednání jsou ale prý vidět také u současných školáků. „Nechci, aby to vyznělo příliš jednoznačně, ale venkovské děti se mi zdají rovnější. Školáci z města si dovedou jakoby lépe spočítat, co je pro ně v dané situaci výhodnější,“ uzavírá ředitel „Husovky“.

Autor: Marek Nečina

29.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby 2017 na Chrudimsku.

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká Jiří Kajínek. Vsadil na svého kamaráda

Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Fotograf Radek Pavlík nemusel na voliče čekat

Hlinsko - Ve volební místnosti umístěné v budově městského úřadu bylo živo víc, než v uplynulých letech. Vnímá to tak externí fotograf Chrudimského deníku Radek Pavlík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení