Krajský úřad Pardubického kraje zájemcům od tohoto týdne umožní identifikaci přes mobilní telefon. Na jednání s úředníky tak můžete vyrazit i bez klasického občanského průkazu, zato s mobilem, ve kterém máte nainstalovanou aplikaci eDoklady.

„Měli jsme termín do 1. července letošního roku, ale nakonec jsme zavedení systému zvládli již v polovině února," uvedl krajský radní pro digitalizaci a e-Goverment Alexandr Krejčíř. Minulý týden krajský úřad dokončil interní testování. V současné době má 128 zaměstnanců úřadu aktivovanou licenci a mohou identifikovat občany pomocí aplikace eDoklady. „Využít ji můžete na Czech Pointu, matrice, ale i v dalších agendách,“ upřesnil Alexandr Krejčíř. Občanka v mobilu je alternativou ke klasické plastové kartičce, se kterou můžete na úřad stále přijít.

Krajský úřad Pardubického kraje je podle slov hejtmana Martina Netolického jedním z prvních v republice, který občanům možnost využít doklad v mobilu nabízí. „Jedním z benefitů eDokladů je to, že veškeré údaje jsou uložené zašifrované a nelze je falšovat. Kromě klasického PINu je možné si například nastavit i přihlášení otiskem prstu,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „V případě ztráty nebo krádeže telefonu lze v Portálu občana odpojit aplikaci a nikdo se do ní nedostane," dodal hejtman.

S využitím tiskové zprávy

Mohlo by vás zajímat: Stavba severovýchodního obchvatu. Za 4 hodiny 32 metrů, pochlubili se silničáři

Na stavbě Severovýchodního obchvatu Pardubic pokračují práce. Stavbaři o víkendu zahájili výsuv druhého taktu nosné konstrukce mostu přes Labe. | Video: ŘSD