Novela zákona stanoví, že občanské průkazy vydané po 1. lednu 2012 musí být vybaveny biometrickými prvky.

Protože stát nemůže všechny matriční úřady vybavit potřebnou technologií, vydávat „občanky” budou pouze obce III. typu, tedy u nás Chrudim a Hlinsko.

„Jako starosta s tím zásadně nesouhlasím, jelikož je to nejčastější výkon státní správy, kterou pro občany děláme. Jsou to desítky občanských průkazů týdně. Vzhledem k tragické koncepci autobusové dopravy, kterou připravuje Pardubický kraj od začátku roku, se ani kloudně z Luže do Chrudimi nedostaneme. Myslím, že by měl stát uvolnit finanční prostředky na pořízení biometrických míst na matriční úřady, aby tato služba byla co nejblíže k občanům,” řekl starosta Luže Radek Zeman.

Praktická informace pro vás:
Informace k výměně občanských průkazů imobilních klientů, případně další dotazy ochotně zodpovíme na telefonním čísle 469 657 220, nebo formou dotazů na webových stránkách města Chrudim.

Vedoucí odboru správního Městského úřadu v Chrudimi Eva Doležalová radí, aby si zejména imobilní občané zařídili nový doklad raději hned, nejpozději do 30. listopadu.

„Dosud za ně mohou žádost podat příbuzní a nový občanský průkaz si poté vyzvednout. Od Nového roku se na městský úřad bude muset dostavit každý osobně bez rozdílu,” zdůraznila Eva Doležalová. Určitou pomocí by podle jejího mínění byla mobilní pracoviště, ale dosud k této formě veřejné služby není patřičný „manuál”.

Diskuse. Co si myslíte o povinném poskytování vašich biometrických údajů?