„Níže podepsaní starostové obcí uzavírají toto Memorandum s vědomím, že jejich společné úsilí je jedním z důležitých předpokladů pro naplnění záměru vrátit do města Hlinsko střední odborné školství," stojí v úvodu memoranda, které má být výmluvným argumentem v jednání s Pardubickým krajem coby zřizovatelem učiliště.

Zůstanou doma

Zrušení středního odborného školství v Hlinsku vnímají lidé ve městě a jeho okolí jako velmi nešťastné.

„Je to dlouhodobý problém a já budu jedině rád, když se ho podaří odstranit. Pokud se budou naše děcka učit v Hlinsku, existuje předpoklad, že by tady mohla zůstat najít si práci a bydlení," řekl ve čtvrtek Tomáš Dubský, starosta obcí Vysočina, který svůj podpis pod memorandum připojil.

Připojí se firmy

Odchod mladé generace se projevuje nedostatkem odborně vzdělaných pracovníků. Vedení hlinecké radnice má proto za sebou už několik jednání s místními podnikatelskými subjekty. „Chystáme podobné memorandum, do kterého budeme chtít zainteresovat firmy," potvrdil včera starosta města Miroslav Krčil

Vrátit učně do Hlinska je během na delší trať, ale jak všichni zainteresovaní věří, memoranda by mohla v jednání s Pardubickým krajem hodně pomoci. Hlinečtí mají navíc v ruce další trumf, a to již zakoupenou budovu s dostačující kapacitou pro učně, ale i případné absolventy rekvalifikačních kurzů.