Přihlášky je možné podávat od pondělí až do konce srpna a žádosti poté, co už budou obce celkově žádat o šest miliard.Vedení některých obcí na Chrudimsku se také rozhodla zažádat o finanční dotaci na zateplení veřejných budov. „Podáváme žádost na zateplování mateřské školy,“ sdělil starosta Nasavrk Milan Chvojka. Žádost o dva a půl milionu korun, která půjde přes Státní fond životního prostředí, podali Nasavrčtí hned v prvním dnu. Starosta Chvojka totiž očekává, že bude fond uzavřen po dvou až třech dnech.

O více dotací žádá i Trhová Kamenice. „Chceme zateplit sokolovnu a nájemní dům pro seniory. Určitě bychom chtěli zateplit školku,“ řekl starosta Trhové Kamenice Pavel Kábele.

Spolufinancování však pro obce bude náročné. „Během loňského roku jsme tyto investice neočekávali,“ vysvětlil starosta Kábele. Na mateřskou školu zatím obec nemá zpracovaný ani odhad. Zateplení domu s pečovatelskou službou však přijde až na tři čtvrtě milionu korun.

Zahanbit se nenechají ani větší Slatiňany, které chtějí také zateplovat dům s pečovatelskou službou včetně výměny oken a dveří.

Najdou se však i obce, které si investovat netroufnou. „Hodilo by se nám zateplení školy, ale bohužel musíme počkat. Žádali jsme totiž o finanční dotaci na kanalizaci s čističkou,“ řekl starosta Bojanova Tomáš Chvojka. Rozpočet obce si podle jeho slov nemůže dvě velké investiční akce dovolit.

Program Zelená úsporám se snaží pomocí finančních dotací ze státního rozpočtu vést lidi k úspornějšímu energetickému chování. Mezi žadateli mohou být fyzické osoby, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, obce, města a podnikatelské subjekty. Jeden subjekt může žádat o dotaci v maximální výši třiceti milionů korun.

(les)