V okrese se na silnicích I. tříd nezačne s projekty, které byly pro letošní rok připravovány. Pro řidiče přinášíme nepříjemnou zprávu: Letos nebude stavebně zahájen dlouho očekávaný obchvat Chrudimi.

„Pro stavbu probíhají výkupy pozemků, celkově je vykoupeno osmdesát procent potřebných ploch. Byla zahájena příprava výběrového řízení na zhotovitele stavby. Pro letošní rok nejsou v rozpočtu finance pro vlastní zahájení stavebních prací, dojde pouze k některým přeložkám vedení ČEZ,” sdělil Jiří Jedlička ze ŘSD Pardubice. Státem vlastněné silnice si nepolepší ani na Hlinecku. Stavba nového přemostění v Trhové Kamenici na silnici I/37 nebude také z finančních důvodů zahájena. Hlinsko ale může počítat s obnoveným povrchem na silnici I/34. „Průtah Hlinskem v části Chlum – Hlinsko se z finančních důvodů nepředpokládá, realizován bude pouze průtah Hlinskem jako obnova krytu vozovky,” dodává závěrem Jiří Jedlička.

Za nedostatkem investičních prostředků na silniční stavby stojí současná politická situace. „Nikdo nic nevíme, jsme v této věci bezmocní. Jeden ministr dotaci na obchvat slíbí, druhý nemůže jeho práci dokončit, protože vláda odstupuje. Mrzí mne to, ale v tuto chvíli nejsem schopen říci, kdy bude výstavba obchvatu města zahájena,“ potvrzuje starosta Chrudimě Jan Čechlovský.

Na webu Chrudimského deníku se pod první informací o neutěšené situaci ve financování obchvatu objevily první diskuze. Názor, že za chybějící finance může Pardubický kraj, který „peníze rozhazuje platbami za léky a pobyty v nemocnici“, další diskutující okamžitě vyvrátili. Prostředky, které jsou potřeba k výstavbě této rozsáhlé investiční akce, by totiž měla uvolnit státní kasa. Ale protože se nyní k moci dostává úřednická vláda, naděje na dotaci jsou velmi mlhavé.

(RADEK LATISLAV, ROMANA NETOLICKÁ)

Původní časový harmonogram stavby obchvatu

#nahled|https://g.denik.cz/34/56/stavba_obchvat_chrudim_08_10_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/34/56/stavba_obchvat_chrudim_08_10.jpg|Harmonogram výstavby silnic v Pardubickém kraji#
#nahled|https://g.denik.cz/34/8f/stav_pripravy_obchvat_chrudim_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/34/8f/stav_pripravy_obchvat_chrudim.jpg|Stav přípravy obchvatu k 12/2008.#

Nový časový harmonogram výstavby silnic v Pardubickém kraji

Stavba obchvatu Chrudimi je posunuta až na rok 2010.