Izraelský deník
poslance Chvojky

Podél Aleje spravedlivých, kde jsou vysazeny stromy na památku nežidovských zachránců Židů, jsou situována umělecká díla s tématikou holocaustu a různé dílčí památníky a síně, které dohromady tvoří Yad Vashem.

Dojemné expozice doplňuje rozsáhlá databáze obětí. Stačí zadat třeba „Chrudim“ a k dispozici jsou desítky krátkých příběhů obětí holocaustu nejen z Chrudimi, ale i z Hlinska, kde před válkou žila početná židovská komunita.

Čteme:

„Marie Munk se narodila v roce 1921 v Chrudimi Hugovi a Alžbětě. V průběhu války pobývala v Chrudimi v Československu. Marie zahynula v roce 1943 v Osvětimi. Tento údaj pochází ze Seznamu obětí nalezeném v Osvětimi“. Podobné osudy tu najdeme i za hesly „Pardubice“, nebo třeba „Přelouč“.

Z prohlídky jsme zamířili do izraelského parlamentu - Knessetu. Z nabízených možností jsem si vybral jednání v ústavněprávním výboru.

Řešila se otázka ústavního zřízení Izraele a způsob přijímání zákonů v izraelském parlamentu. Jednání vyvrcholilo večeří s předsedou Knessetu Reuvenem Rivlinem a premiérem Benjaminem Netanjahu.

Z Knessetu jsme vyrazili do hotelu, na letiště a odtud do naší sněmovny na pokračování 13. schůze Poslanecké sněmovny.

Jan Chvojka, poslanec PČR