Již před vstupem do lesa nás čekalo překvapení v podobě jemného padajícího chmýří z topolů, připomínající sněhové vločky, které však nestudily. Ač je hřejivý červen, všude kolem bylo bílo.
V samotném lese už byl chládek a jelikož na jaře hodně pršelo a bylo vlhko, rostlo zde mnoho kopřiv. Ovšem na nich sály šťávu velké mšice, kolem nichž pobíhali mravenci, kteří je hlídali a odháněli slunéčka sedmitečná.

Pod kopřivami se nacházeli hlemýždi zahradní a my tak měli další zástupce ze známé knihy od Ondřeje Sekory.

Jakmile jsme ho vzali na klacek, abychom si jej lépe prohlédli, hlemýžď zatáhl růžky. Zazpívali jsme mu píseň šnečku šnečku vystrč růžky, dám ti krejcar na tvarůžky. A hlemýžď se přestal bát a opět natáhl svá velká kukadla. Kousek dál byli i menší plži s ulitami, páskovky keřové a nebo kroužkovci – což jsou známé žížaly obecné.

Za chvíli však kolem nás začali létat komáři, a tak nám moc pomohla písnička Nestarej se ženo má a Komáři se ženili a odchod z tohoto místa.

Cesta nás pomalu dovedla k tůním, které vytvořili studenti ekologie ze střední školy zemědělské s ochránci přírody z Chrudimě. Měly smysl, jelikož jsme objevili krásného skokana hnědého, který se zde narodil.

Závěrem nás čekaly objevy dalších tůní, které vznikly rozlivem při Dvakačovickém kanálu, atmosféra byla opravdu pohádková. Zde se naše výprava obejmula ještě s mohutným stromem. Tento velikán mohl mít už více jak 100 let.

Za chvíli nás už ale čekala louka osvícená sluncem, po jejímž proběhnutí už pro nás byl připraven oběd ve školce.

Vycházku Setkání s přírodou, což je celostátní ochranářská akce, vedl ekolog, Bc. Tibor Schwarz, DiS. z Ekocentra Zelený dům v Chrudimi.