Na akci organizované milovníky staré techniky pod vedením Vladimíra Tomana se letos ukázalo 35 kusů starých traktorů a dvanáct domovin. Byl tu vystaven například traktor značky Svoboda z roku 1935 o výkonu 10 koňských sil.

„Na zprovoznění traktoru jsem pracoval po večerech dva roky. Traktůrek ještě potřebuje drobné dodělávky a bude přesně odpovídat době, kdy byl vyroben. Součástky hledán na burzách, na internetu a podobně," říká majitel nejstaršího traktůrku Miloš Farář.

Na srazu ale byly k vidění i traktory bez kabin z let padesátých. A traktory, jež startovaly na benzin a teprve po chvíli se přepínaly na naftu. Některé stroje byly v tak dobrém technickém stavu, jako by právě vyjely z výroby, na jiných se však zub času výrazně podepsal.

Mezi domovinami zaujal příchozí i traktůrek Pavla Krátkého z Ostružna. „K jeho sestavení jsem použil motor z vozidla Škoda 1203, jsou tu dvě spojky, jedna redukční. Na výrobě 'domáda' jsem pracoval dva roky. Mohu s ním jezdit i více než padesátikilometrovou rychlostí, a to jak na benzín, tak na plyn," řekl hrdý konstruktér.

Většina majitelů využívá vystavenou techniku třeba pro odvoz dříví z lesa nebo pro zemědělské práce, jiní mají své stroje jen pro radost, jako například Roman Střížka z Třemošnice.

(pk)