„Někomu se strašně líbí, někdo říká, že je to jak příšera z třetihor,“ popisuje prodavačka reakce zákazníků, kteří si prohlížejí nový přírůstek zverimexu.
Zvláštní rybička není nikdo jiný než lezec obojživelný. Do Havlíčkova Brodu jich před nedávnem dorazilo prvních deset kusů.

Vlastí této až patnáct centimetrů dlouhé rybky jsou tropické vody Madagaskaru, jihovýchodní Asie a Austrálie. Vyniká tím, že ačkoliv patří mezi právoplatné ryby, může se pohybovat po souši, dokud jí nevyschne kůže. Pomáhá si přitom prsními ploutvemi.

Její akvárium musí být důkladně zakryté, protože je také výborný skokan. Pokud není dostatečně střežena, ráda se vydá na průzkum. Přesvědčili se o tom už i v prodejně, která sídlí v budově brodského Kauflandu. „Když jsem prodávala prvního lezce, chytila jsem ho do síťky. On z ní ale vyskočil a mrskal sebou po pultě,“ líčí s úsměvem neústupnost této malé ryby prodavačka.

Zbylí lezci, kteří ještě nenašli svého nového majitele, skáčou ve svých dočasných akváriích, až občas narazí do víka, nebo podle nálady cení na zákazníky drobné zuby.

„Určitě si jednoho taky odnesu domů,“ dodává prodavačka při pohledu na ně. Nakonec si osvojila hned dva. Zeleninou by lezce obojživelného nikdo neuctil, je zapřisáhlý masožravec.

Jeho pohlaví se nedá určit, v zajetí se nerozmnožuje. Vyžaduje velké akvárium s teplou vodou. S ostatními rybkami se špatně snáší, své prostorné akvárium nejraději obývá sám.

Zuzana Klementová