Díky podpoře Ministerstva kultury ČR vedení muzea historickou dům č.p. 62 koupilo a kompletně zrekonstruovalo. Stavební úpravy v celkové hodnotě více než pět a půl milionu korun začaly v roce 2014.

Pohodlí badatelů

Do centra se kromě odborného pracoviště kurátorek a prostor pro digitalizaci 2-D předmětů postupně přestěhuje i muzejní knihovna čítající přes 18 tisíc svazků. Součástí pracoviště jsou i dva nové depozitáře určené pro materiály archivní povahy a fotografie, které tvoří největší část muzejní sbírky.

Tyto místnosti budou zařízeny moderním vybavením a především napojeny na klimatizaci tak, aby byly zajištěny optimální podmínky pro uložení sbírkových předmětů.
Zájemci z řad odborné veřejnosti mohou v moderní badatelně využít kromě knihovny také materiály z muzejního archivu. „Muzeum dlouhodobě usiluje o lepší zpřístupnění svých sbírkových fondů pro potřeby vědecké práce," poznamenává mluvčí muzea Břetislav Oliva.

Někteří pracovníci muzea už nové, výrazně prostornější kanceláře obývají a nešetří chválou. „Je to tu asi třikrát větší. Zabydleli jsme se tu ale tak, že jsme museli před slavnostním otevřením uklízet," žertuje kurátorka Denisa Horníková.

Začátek oslav

Kromě přestřižení pásky na dveřích do badatelského centra se včera také otevřela první výstava věnovaná oslavám devadesátin nejpopulárnější dvojice českých loutek – Spejbla a Hurvínka.

Rok hurvínkovských oslav tak začal menší, nicméně netradičně pojatou výstavou nazvanou Spejbl a Hurvínek na poličce, která představuje tuto dvojici z pohledu sběratele. Z místnosti v přízemí muzea se tak stala pracovna vášnivého sběratele s poličkami plnými loutek, figurek a nahrávek známé dvojice. Návštěvníci si budou moci v pohodlí sběratelova křesla poslechnout ukázky z nahrávek Divadla Spejbla a Hurvínka.

„Jejich úspěch byl tak obrovský, že nezůstal nepovšimnut průmyslovou produkcí. Jenže to mělo háček, protože v roce 1930 firmy kvůli autorským právům nesměly Spejbla a Hurvínka vydávat, tak se to snažily různě obcházet. Touto výstavou jsme se snažili ukázat, jak tyto loutky pronikly do běžného života," říká kurátorka Kateřina Valíková.

V expozici tak lze spatřit mnoho Spejblů a Hurvínků, kteří však zdaleka Spejblem ani Hurvínkem nejsou, byť se liší opravdu jen v maličkostech. Firma APAS například vydávala loutky nazvané strýček Votruba a jeho synek Nekňuba. O kus dál stojí další klon, nicméně je pojmenovaný Čuchta a Čuchtálek.

Součástí výstavy je i detektivní hra, při níž mohou děti pátrat po uprchlém Hurvínkovi. Skutečně veliká výstava, který zmapuje celou devadesátiletou historii této dvojice loutek připravuje muzeum na květen, kdy se zde až do podzimu otevře veliká a interaktivní expozice nazvaná Ať žije Hurvínek!