V úterý začalo u 43. výsadkového pluku další výběrové řízení, do kterého se přihlásilo 49 uchazečů, mezi nimiž byla i jedna žena. Zkoušky k elitní jednotce jsou vskutku náročné, což ukázal výsledek hned po prvním dnu. 

"Největšími zabijáky bylo vstupní atletické přezkoušení a překvapivě plavání," poznamenal Ivo Zelinka, zástupce velitele 43. výsadkového pluku v Chrudimi. Do druhého dne tak postoupilo 26 uchazečů a ve výběrovém řízení zůstala i jediná uchazečka. Ta vydržela i druhý den, kdy odpadlo dalších 6 lidí.

Uchazeči podstupují velkou fyzická i psychická zátěž, jen ti nejlepší dostanou možnost stát se výsadkářem elitní jednotky s mezinárodní působností.

Jen necelá polovina adeptů zvládla i červnové výběrko u "paragánů":

Pot šetří krev. Pluk si vybírá nové výsadkáře
Bylo to tvrdé. Výběrové řízení zvládlo 22 adeptů na výsadkáře. Gratulujeme!

A jak to bylo konkrétně? Patnáct uchazečů nezvládlo tělesné přezkoušení, byli i tací, kteří nezvládli více než šestnáct kliků, což je zoufale málo. Překážkovou dráhu absolvovali všichni, tam žádný problém nebyl stejně jako v běhu ve dvojici se zbraní na vzdálenost tří kilometrů. Poslední zkouškou prvního dne bylo plavání, které v nedávných výběrovkách uchazeči kvůli covidovým opatřením nemohli absolvovat. Nezvládli je dva vojáci, dalších pět mělo pomalé časy.

Přečtěte si podrobný report z obou dnů od Ivo Zelinky a prohlédněte si fotogalerii:

První den

Včerejší stručný report z jednodenního výběru pro kategorii „B – logistické zabezpečení“ byl pomyslným předkrmem tohoto týdne. Dnes jsme totiž zahájili výběrové řízení k výsadkářům v klasickém formátu na tři dny. Navíc se o víkendu uskuteční výběrka i pro naše Aktivní zálohy. Je to pro tentokrát opravdu „výběrkový týden“.

Dnes zahájilo 48 vojáků a 1 vojákyně a opět jsme se neobešli bez odpadlíků hned zpočátku. Níže nabízíme stručný sumář a krátkou bilanci u každé z disciplín

Tělesné přezkoušení: Tři shyby či šestnáct kliků – to prostě u výsadkářů nestačí. Bohužel, i takové výkony byly dnes k vidění. V konečném důsledku 15 uchazečů neprošlo tímto sítem. Výběrové řízení k chrudimským výsadkářůmVýběrové řízení k chrudimským výsadkářůmZdroj: 43. Výsadkový pluk

Překážková dráha: V pořadí druhá disciplína si nevybrala žádnou daň. Pro děvčata bývá sice oříškem, avšak jediná uchazečka v poli se s ní poprala úspěšně.

Buddy run: Ani běh ve dvojici se zbraní na tři kilometry nikoho neodepsal, to však nelze říci o následující disciplíně…

Plavání: Z důvodu covidových opatření nebylo možné několik posledních termínů výběrovek absolvovat plavání. Konečně je však možné jej znovu zařadit. Možná delší absence této disciplíny, možná její náročnost avšak zapříčinili, že po této štaci odpadli 2 vojáci a 5 dalších kvůli pomalým časům „propadlo“ do kategorie „B – logistické zapezpečení“.Výběrové řízení k chrudimským výsadkářůmVýběrové řízení k chrudimským výsadkářůmZdroj: 43. Výsadkový pluk

V důsledku toho bude zítra pokračovat na „bojovku“ zhruba polovina vojáků a skupina uchazečů značně prořídla.

Ze zkušenosti víme, že první den se chleba neláme. Uvidíme, jak vojáci zvládnou další dny. To nejtěžší je teprve čeká .

Druhý den

Po včerejší čistce ve formě tělesného přezkoušení spolu s několika odpadlíky z plavání, nám do dnešního dne nastoupilo 25 vojáků. Potěšujícím faktem však bylo to, že mezi „přeživšími“ byla i jediná účastnice tohoto běhu výběrového řízení! Jak si nejen ona v rámci druhého dne vedla?

Běh na 5 km s kládou v družstvu: Kupodivu tuto disciplínu všichni ustáli. Výkony některých však naznačovaly, že na „desítce“ budou mít problémy…Výběrové řízení k chrudimským výsadkářůmVýběrové řízení k chrudimským výsadkářůmZdroj: 43. Výsadkový pluk

Překážková dráha s kládou v družstvu: Tady se ukáže, kdo jak umí fungovat. Není to disciplína, na které bychom vyhazovali. Pozorujeme a hodnotíme. Nejde jen o kondici, ale také o to, kdo jak pracuje v týmu.

Běh na 10 km se zátěží 15 kg v družstvu: Naše královská disciplína vzala za své. Odpadlíky jsme začali sbírat už na třetím kilometru. Postupně dohromady 5 uchazečů zrychlený přesun nezvládlo. Nutno dodat, že dvě ze čtyř družstev absolvovala trasu pouze s několikaminutovou rezervou a další dvě družstva to stihla tak tak.

V boji o paragánskou nášivku a možnost sloužit u výsadkového pluku tedy po dnešním dni setrvává 19 uchazečů a 1 uchazečka! Úspěšnost je prozatím 40 %. O kolik klesne během zítřejšího, posledního dne?

Ivo Zelinka