U dosud posledního případu asistoval včera dopoledne náčelník HSOH Josef Šifra. „Šestiletý chlapec na lyžích si zlomil bérec,“ popsal nehodu na svahu v Čenkovicích Šifra. Potvrdil, že úrazy končetin patří na horách i letos k těm nejčastějším.

Nejnebezpečnější jsou však poranění hlavy, lyžaři a snowboardisté v Orlických horách jsou ale podle jeho zkušeností celkem disciplinovaní, většinou nosí ochrannou přilbu. „Tyto úrazy se staly na začátku sezony na tvrdém technickém sněhu. Většinou to byly těžké otřesy mozku,“ přiblížil typ zranění Šifra a doplnil, že počet úrazů je dosud na stejné úrovni jako v loňské sezoně. Vrtulník k těžkým nehodám volali horští záchranáři během sezony zatím čtyřikrát.

Nejčastěji se na svazích zraní lidé ve věku do třiceti let. Je to dáno tím, že z této věkové kategorie přijíždí do hor nejvíce návštěvníků. Snowboardisté se na počtu úrazů podílí z 40 procent. K úrazům dochází i mimo oficiální sjezdovky, v přírodním terénu, lyžaři i snowboardisté se tam ale objevují, podle Šifrových zkušeností , minimálně.

Na dlouhou pátrací akci se dosud členové Horské služby Orlických hor vydávat nemuseli. „Zatím jsme vyráželi jen na krátké zásahy, díky mobilům se vše rychle vyřešilo a osoby se našly,“ upřesnil Šifra, podle kterého jsou turisté v Orlických horách vcelku ohleduplní a vstřícní. Záchranáře volají zásadně jen kvůli úrazům. „Někdy po zásahu, až třeba v nemocnici se může ukázat, že se nestalo nic vážného, ale na sjezdovce vše vypadá jinak,“ vysvětluje Šifra a dodává, že se úraz v horách nesmí zanedbat.