Jedna z největších akcí se jako tradičně uskutečnila v Chacholicích. Tamější pořadatelé dětského dne jako každoročně přichystali pro nejmenší účastníky oslavy Pohádkový les s věrohodnými postavami. Na místním hřišti se prezentovali svou prací hasiči, vojáci, policisté a kaskadéři. „Přišlo sedm set padesát dětí,“ řekl jeden z pořadatelů Josef Řezníček.

Ve Skutči se konal dětský den hned po slavnostním otevření rekonstruovaného sídliště.

V nedaleké Luži svátek nejmladší generace oslavily v Hamzově léčebně rodiny s více dětmi, přijelo jich pětatřicet, a to z celého kraje. Akci s názvem Setkání na pomezí pořádala Koalice pro Pardubický kraj, za vydatné pomoci předsedy místní organizace KDU-ČSL Pavla Odvárky a mnoha dobrovolníků z blízkého okolí. Rodiče se v dopoledním a odpoledním bloku svěřili se svými životními zkušenostmi, pro děti byl připraven program plný her.

Setkání na pomezí

Rodiče se v dopoledním a odpoledním bloku svěřili se svými životními zkušenostmi, nejen mezi sebou, ale měli možnost vést dialog i s politiky a kandidáty do krajských a senátních voleb. Kupříkladu s vicehejtmanem Romanem Línkem, senátorem Václavem Koukalem, kandidátkou do senátu Drahomírou Peřinovou a dalšími představiteli, kteří mají k problematice rodin co říci.

Hovořilo se o tom, co v dnešní společnosti obnáší, když se manželé rozhodnou mít více dětí a i přesto zůstat „normální“. Mluvilo se o odezvě v okolí, o složitosti přepravy těchto rodin, o tom jaké jsou dopady zdravotní reformy, o poplatcích ve zdravotnictví… Zde Drahomíra Peřinová poznamenala: „Doposud chybí zdravotní standardy, kde by bylo jasně řečeno na co má pacient nezadatelný, jasný nárok a na co si má připlatit,“ a ještě dodává: „Dříve než se začalo se zaváděním poplatků, mělo se spíše urychleně pracovat na těchto norrnách.“

Zatímco rodiče pilně diskutovali, byl pro mládež připraven bohatý a různorodý program. Po celé dopoledne si zkoušeli u skautského srubu „uměleckou tvořivost“, malovali třeba na látkové tašky, nebo pod vedením profesionální keramičky vyráběli různá zvířátka a ozdoby. Místní skauti zase připravili pečení kynutých pletenců na prutu a pro děvčata bylo připraveno paličkování. Kdo už nemohl vydržet, to opravdu více než letní počasí, zabrodil si bez ostychu v místním potoce…

Po dobrém obědě účastníci setkání shlédli divadelní představení - pohádku O neposlušných kůzlátkách, v poněkud netradičním, ale o to veselejším provedení. Následovala společná procházka rodičů s potomky na blízký hrad Košumberk. Ta naladila všechny na odpoledne, kdy měli děti ještě čas si zasoutěžit a zahrát různé hry. Ty byly samozřejmě odměněny malými dárky a diplomem, pro vzpomínku na zajímavě a plně prožitý den, v milém prostředí.

Petr Čada, Denisa Fiedlerová