Chrudimsko

Hlinecké Tylovo náměstí zaplavila voda a bahno

V úterý kolem půl čtvrté hodiny odpolední přívalový déšť zaplavil celé hlinecké Tylovo náměstí a potrhal Wilsonovu ulici. Městem se valila během chvíle řeka.

„Nic takového jsem nezažila, během chvíle tekla náměstím dravá řeka. Protože je Wilsonovka z části rozbitá, musíme odklánět za pomoci policie dopravu. Úsek poté zabezpečíme výstražným zařízením a provoz obnovíme,“ uvedla hodinu po ničivém lijáku starostka Hlinska Magda Křivanová.

Místní lidé, kteří žijí na zatopeném Tylově náměstí, ani překvapeni nebyli. Jak se svěřili fotografovi Chrudimského deníku, podobná situace se opakuje při každém silném dešti.

Wilsonova ulice, která vede od nádraží, je přívalovým deštěm silně poničena. Nejhorší úsek je mezi hlineckým kinem a koupelnovým centrem. Voda zničila okap u domu, který přednedávnem vyhořel.

Na místě zasahovala jednotka hlinecké požární stanice Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje a dobrovolní hasiči z Hlinska a Blatna.

„K žádnému zranění osob naštěstí nedošlo, o škodách na majetku je předčasné v tuto chvíli hovořit. Hasiči jsou ještě na místě,“ poznamenal kolem 18. hodiny ředitel chrudimského územního odboru Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Miroslav Polák.

Topol se topí v bahně

Chrudimská místní část Topol je poničena úterním přívalovým deštěm. Z polí se do centra vesnice nahrnula zemina, která smíchána s vodou zaplnila sklepy, roztrhala asfaltovou silnici a přinesla s sebou kameny a další nečistoty. Místní lidé likvidovali následky ničivého živlu až do úterní noci, a to za pomoci místních hasičů i vypůjčené silniční techniky.

Spoušť, kterou přívalový déšť způsobil, obec nepostihla v průběhu posledních dvaceti let. Většina obyvatel je rozčílena na polního hospodáře, který osel lán nad vesnicí kukuřicí.

Náchodsko

Rozmary klimatu se projevily v úterý 3. května vpodvečer na několika místech Náchodska. Mezi 17. a 18. hodinou se zatáhla obloha, což nevěstilo nic dobrého. Následoval půlhodinový přívalový déšť, který způsobil lokální škody zejména v zaplavených sklepích rodinných domů. Hasiči měli potom plné ruce práce a hned čtyři minuty po sedmnácté hodině vyjížděli do Hálkovy ulice v Náchodě, kde ze sklepa rodinného domu museli vyčerpat vodu. Krátce po čtvrt na šest vyrazili „muži v modrém“ do hronovské příměstské části Velký Dřevíč. Také tam čerpali vodu ze zatopeného sklepa jednoho z rodinných domů. Kromě toho uklízeli místní komunikaci od naplavenin. Další zásah hasičů si vyžádal prudký liják v Horní Radechové. Čerpána byla voda ze sklepa a uklizena silnice. Nepříznivá situace kvůli prudkému dešti byla také v červenokostelecké příměstské části Horní Kostelec. Tam hasiči odčerpávali vodu ze sklepa. Navíc zajišťovali společně se Správou a údržbou silnic komunikaci, kterou podemlela velká voda.

Hasiči evakuovali v Trutnově dvanáct dětí

Perný večer zažili kvůli přívalovým dešťům hasiči z trutnovského regionu. Vpodvečer museli Trutnovští evakuovat dvanáct dětí z Kulturního domu v ulici Na Nivách, protože se na dům valilo bláto. „V ulici Rudolfa Frimla se buduje nová kanalizace a vlivem silného deště zde došlo k přetečení vody z kanalizační šachty. Velké množství vody s blátem z výkopu směřovalo do kulturního střediska. Vzhledem k tomu, že se jednalo o silný proud, dostala se voda dveřmi do prostoru kulturního střediska,“ podotkl ředitel VAK Trutnov Josef Moravec, který se byl na místě osobně podívat.

Postižena přívalovým deštěm byla také další místa v regionu.V Horní Brusnici na Královédvorsku ucpala naplavenina mostek přes Brusnický potok. „Prudký déšť zvedl hladinu potoka, voda se rozlila, některé mostky jsou ucpané. Do domů ale voda naštěstí nenatekla. Jsou jen poničené zahrádky,“ konstatoval starosta Horní Brusnice Petr Jiřička.

Ve Dvoře Králové se propadla část vozovky ve Smetanově ulici. Policisté a hasiči se po prozkoumání situace rozhodli uzavřít celou silnici. Pod vozovkou je totiž díra o rozměrech tři na tři metry. Ta ale není příliš vidět. V otvoru je možné zahlédnout části vodovodního a odpadního potrubí. Místo bylo označeno páskou a dopravními značkami.

„Vznikla nejspíše, když praskla kanalizace a podemlela komunikaci,“ uvedla jedna z obyvatelek. Bylo velké štěstí, že se silnice neutrhla pod některým z vozidel. Jedná se totiž o hlavní tah z města na Prahu. Jezdí tudy často i kamiony.

Rychnovsko

Hasiči HZS podniku Škoda Auto Kvasiny odčerpávali vodu z prostor lakovny a skladu ochranných pomůcek svařovny v areálu závodu.

Jičínsko

Dobrovolní hasiči z Lázní Bělohrad odčerpávali vodu ze sklepa domu v Horní Nové Vsi.