VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obrázky a gesta nahrazují slova

Chrudim – Před dvěma lety začala v Mateřské škole Strojařů fungovat speciální třída pro děti s poruchami autistického spektra (PAS) Motýlci.

7.4.2016
SDÍLEJ:

Děti tablety milují, na hraní je dostanou za odměnu. Foto: Lukáš Vaníček

Učitelé v této třídě neustále hledají nové cesty, jak u dětí rozvíjet řeč a komunikaci, sebeobsluhu nebo schopnosti a dovednosti v mezilidských vztazích, aby dítě nebylo uvězněné ve svém světě, kterému nikdo nerozumí a mohlo se začlenit do normální společnosti. V poslední době se jim osvědčila takzvaná metoda aplikované behaviorální analýzy, zkráceně ABA.

Obrázky a znaky

„Tato metoda se zaměřuje na zlepšení komunikačních schopností dětí s PAS. Se souhlasem rodičů tu zkoušíme různé techniky a musím říci, že se nám daří. Během půl roku některé naše děti řekly první artikulovaný zvuk. Ne jenom křik, ale třeba B, MA a podobně," říká učitelka Petra Filipiová.

Dítě s PAS jedObrázky pomáhají v komunikaci. noduše řečeno nerozumí, co mu dospělý říká a zároveň nedokáže vyjádřit to, co chce. Pro usnadnění komunikace se proto používá například systém obrázků, které nahrazují slova. Pokud chce například dítě pít, ukáže nebo přinese obrázek sklenice.

Metoda ABA používá takzvaný znak do řeči, kde obrázky nahrazují k předem daným pohybem ruky. Což je podle Petry Filipiové praktičtější, neboť dítě tak nemusí chodit pro obrázky, ale nástroje pro komunikaci má neustále při sobě.

Nicméně každé dítě s PAS je naprostý originál, takže pedagog musí hledat cestu, jak se s ním naučit komunikovat a hlavně jak jej k učení motivovat.
Jednou z cest je nalézt několik věcí nebo činností, které má dítě rádo. Slíbením milované věci nebo naopak její odejmutí slouží jako nejlepší prostředek. Nicméně jak pedagog, tak rodič doma musí být velmi důsledný a trvat na svém, i když se dítě zlobí.

„To dělají i dospělí. Když se vám nějaká věc povede, tak ji příště zopakujete stejným způsobem. Když dítě upoutá vaši pozornost třeba tím, že rozbije skleničku, příště to udělá zase. Autisté rozhodně nejsou hloupí," poznamenává Petra Filipiová.

Autor: Lukáš Vaníček

7.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěrbová (3 kg a 49 cm) je po šestileté Elišce druhou dcerkou v rodině Aleny a Petra Štěrbových z Ochozi.
16

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 21. října

Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Chrudimsko – K volebním urnám přišlo během parlamentních voleb odevzdat svůj hlas 62,94 procent voličů, to je zhruba o dva procentní body nad celorepublikovým průměrem. Z 53 092 odevzdaných obálek jich nebylo platných pouze 339.

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká Jiří Kajínek. Vsadil na svého kamaráda

Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení