Jednání pořádala společnost Topolové farmy, jejímž spoluzakladatelem je Jaroslav Kašpárek, úspěšný účastník pořadu Den D. „Před penzionem stojí řezačka na biomasu, tento stroj je jediný v republice. Jeho předností je jednofázová sklizeň topoly nařeže a okamžitě rozštěpkuje. Hmota se sype na vedle jedoucí traktor. Zvládne sklidit kmeny do patnácticentimetrového průměru a zvládne práci na dvou hektarech za hodinu," řekl Jaroslav Kašpárek při včerejší prezentaci „kombajnu" New Holland.

Stroj, který pěstitelé velmi obdivovali a zajímaly je veškeré technické informace, stojí 550 tisíc EUR, takže není předpoklad, že by měl v České republice hodně kupců. „Bude to služba, může přijet na objednání kamkoliv," vysvětlil Jaroslav Kašpárek.

Výdělek je jistý

Komerční pěstování rychle rostoucích dřevin ještě není u nás plně rozšířeno a přitom skýtá potenciál značného výdělku peněz. „Elektřina, teplo a další formy energií zdražují a zdražovat budou. I když se letos opět nebude vyplácet dotace na založení plantáží rychle rostoucích dřevin, lze říci, že i tak se pěstování finančně vyplatí a již druhá sklizeň je zisková," tvrdí Jaroslav Kašpárek, který v oboru podniká už léta a nedávno v nedaleké Svídnici založil výzkumnou stanici.

Součástí jeho práce je i poradenství a vykonává poradenství v celé republice. Tím, že ke spolupráci přizval své dlouholeté slovenské partnery, vzniklo portfolio Českých a Slovenských porostů, kde Topolové farmy s.r.o. disponují 130 hektary osázených ploch z čehož 25 hektarů jsou reprodukční porosty založené z prvních generací matečnic.

Budoucnost a smysl

Ti, kteří se už pěstováním dřevin určených ke zpracování na biomasu věnují, věří, že jejich práce má budoucnost a smysl. Podle Jaroslava Kašpárka lze v České republice pěstovat rychle rostoucí dřeviny na orné půdě nižší bonity i na trvalých travních porostech. To je příležitost zejména pro farmáře nebo zemědělská družstva. Odměnou by jim byl nejen finanční zisk, ale i snížení nezaměstnanosti v bezprostředním okolí nebo využití zemědělské techniky i mimo hlavní sezonu.