Za doručení listu do vlastních rukou si Česká pošta účtuje 39,80 Kč. Proč ne. Jde o službu, při níž musí pošťák adresáta vyhledat a nechat si od něj podepsat doručenku. Než adresát najde občanku a seběhne tři patra ke dveřím, to už by pošťák obešel jiné tři domovní vchody. A čas jsou peníze.

Překvapilo mě ale, když mi obálku od soudu, označenou „do vlastních rukou“ a opatřenou zeleným pruhem, předala manželka. Našla ji ve schránce mezi letáky a omylem ji přibalila do kabelky při cestě do práce. Na obálce razítko: „nezastižen, konec odběrní lhůty“. Pod tím pak zaškrtnuté oznámení o vložení zásilky do schránky nad zcela nečitelným podpisem. (Mimochodem, kolegyně z redakce dostala stejným způsobem stejné předvolání – a tady se už nikdo s žádným vypisováním ani nezdržoval.)

Divil jsem se znovu, když jsem písemnost otevřel. Soud mi v ní totiž hned ve druhém odstavci hrozí předvedením či až padesátitisícovou pokutou, nepřijdu-li bez omluvy.

Za co stát platí?

V kolika asi případech se lidé o takovém předvolání vůbec nedozvědí? Jsou třeba na dovolené nebo na pracovní cestě v zahraničí, případně leží v nemocnici, tráví svátky u přátel a podobně.

Podle pracovnice na přepážce chrudimské hlavní pošty je ale vše v úplném pořádku. „Takový dopis se po deseti dnech vkládá normálně do schránky,“ říká žena. Nevím sice, o jakých deseti dnech je řeč, když jsem žádný předchozí pokus o doručení písemnosti nezaznamenal, ale pro jistotu se ujišťuji, zda má tedy sousloví „do vlastních rukou“ vůbec nějaký konkrétní význam. „Nemá,“ zní lakonická odpověď pošťačky.

Zeptal jsem se tedy na takové „doručování – nedoručování“ i Martina Šrajera, mluvčího Okresního soudu v Chrudimi. „Jde o postup podle občanského soudního řádu a jedná se zřejmě o doručenku typu tři. Pošta, když člověka nezastihne, vhodí obálku do schránky. Soudu se pak vrátí zpět doručenka bez adresátova podpisu a sankce tak zřejmě ze strany soudu nebudou hned uplatněny,“ vysvětluje mluvčí Šrajer.

Je jasné, že pro soudy je pohodlnější považovat obsílky hned za doručené. Nevím ale, proč se o skutečné doručení do vlastních rukou nikdo alespoň párkrát nepokusí. Nestojíme přece o zalepené obsílky poletující na skládkách.

DISKUTUJETE! JAKÉ MÁTE ZKUŠENOSTI S DORUČOVÁNÍM ZÁSILEK "DO VLASTNÍCH RUKOU"?