„Program stylizovanou formou představí vybrané kalendářní obyčeje. Také návštěvníci budou mít možnost zapojit se a zahrát si například na masopustní veselí nebo posvícenskou zábavu. Program je zároveň oslavou kulatého výročí souboru Kohoutek,“ uvedla Ilona Vojancová, odborná pracovnice Muzea v přírodě Vysočina a garantka programu.

10.30 až 12.00 hodin Trocha povídání a hodně promítání

Zájemcům přiblížíme lidové obyčeje, s nimiž se mohou v Pardubickém kraji setkat. Víte, jak a proč se vodí maska jidáše? Co je to vlastně zábava zvaná Věneček nebo proč se dodnes někde stavějí a kácejí máje?

Časový harmonogram jednotlivých promítání:

10.30 – 11.10: Pardubický kraj a lidová kultura

I v našem kraji se můžeme pyšnit tímto kulturním odkazem. Jaké obyčeje můžete v Pardubickém kraji vidět, případně prožít?

11.15 – 11.50: Stavění a kácení májí v Pardubickém kraji

Kde se tento obyčej udržuje? A jak vlastně v současnosti vypadá?

11.55 – 12.30: Stínání, honění či cepování kohouta

Povídání o obyčeji, který v minulosti obvykle provázel posvícení. Jeho proměna v současnosti a místa, kde vše můžete vidět i zažít.

Každé povídání bude doplněno promítáním krátkých dokumentů a fotografií.

13.30 až 16.00 hodin Lidové kalendárium aneb Když naprší, tak uschne

Nové páníčky a nový domov už našla pro více než tisícovku psů. Psů, kteří by možná skončili na talíři obyvatel slovenských romských osad. V lepším případě by trpěli nedostatkem jídla.
Psí Matka Tereza z Chrudimska zachraňuje hafany z okolí i romských osad

Národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi letos slaví 40. narozeniny. Jeho řadami prošly desítky členů a postupně se proměňoval i souborový repertoár. Kohoutek zpracovává jednak tradiční lidovou látku založenou na tanečních choreografiích, divákům však představuje i programy, jejichž inspirace folklorním materiálem je volnější.

„Na Veselý Kopec přijíždíme pokaždé rádi. Tentokrát přivážíme site-specific připravené přímo pro areál Veselého Kopce, které diváky provede lidovými obyčeji během roku. Vyrazte tedy s námi od vchodu do muzea v přírodě ve 13.30 a nechte se provést nejen malebnými zákoutími Veselého Kopce, ale i českým lidovým rokem a jeho tradicemi,“ doplňuje pozvánku vedoucí souboru Šárka Kratochvílová.

Více k programu na www.nmvp.cz.

Areál Veselého Kopce je přístupný v tyto dny návštěvníkům denně, s výjimkou pondělí, od 9.00 do 17.00. Od května mohou návštěvníci, po předchozí objednávce, absolvovat nový prohlídkový okruh Len na Veselém Kopci, Každé úterý (květen – říjen) od 13.00 ve společnosti tkalce Josefa Fidlera.

/Zeditovaná tisková zpráva Národního muzea v přírodě/

Mohlo by vás zajímat: Houbařský ráj v Pardubickém kraji. Lesy plné hřibů a křemenáčů

Zdroj: Jiří Laštůvka