Poryv větru serval v polovině prázdnin společnou střechu nad jejich byty a dílo zkázy poté dokonala voda z následné průtrže mračen.

Opravy promáčených stropů či opadaných vnitřních omítek nejsou jedinými výdaji, kvůli nimž teď lidé sahají hluboko do svých peněženek. V bytech bylo nutné opravit elektroinstalaci, vyměnit rozklížený nábytek nebo odvézt do sběru stohy zkroucených a nečitelných knih.

Škoda za sto tisíc

„Nábytek z ložnice jsme museli vyhodit a místnost jsme kvůli vysušení a opravám vyklidili. Od té doby spíme na slamnících v obýváku," popisuje své trable obyvatel Jaromír Zajíček.

Také on se dávno pustil do nezbytných rekonstrukcí a tím spíš by přivítal jakoukoliv finanční pomoc i ze strany státu. „Škodu odhaduji nejmíň na sto tisíc, hodí se každá koruna," říká Jaromír Zajíček, když mluví o maximálně 30 tisících korunách, jež by od státu mohly získat nejhůř zasažené domácnosti.

Vítr si spletl datum

Lidé z uvedeného domu i z dalších poškozených objektů si zažádali o státní pomoc prostřednictvím MěÚ Chrudim. V domě se ale proslýchá, že od státu nic nepřijde. „Jednou z městských úřednic nám bylo řečeno, že jde o celostátně avizovanou pomoc, která je vypsána jen na odstranění škod po těch vichřicích, jež se zemí prohnaly 4. a 5. srpna. Tedy o týden později," říká Jaromír Zajíček. A netvrdí to sám.

Toho, že slibovaná pomoc nepřijde, se bojí také Chrudimák Vladimír Mostecký. „Moje dcera a zeť žijí ve stejném domě, dokonce v nejhořejším patře, takže to schytali naplno. Můj zeť se ale na městském úřadě rovněž dozvěděl, že se na ně zmiňovaná pomoc nevztahuje," konstatuje Vladimír Mostecký.

Rozhodnutí nepadlo

Jméno dotazované úřednice si prý už žadatelé nevybavují, její údajná slova by ale byla zvláštní.

Bylo to totiž právě město, které se snažilo nešťastným lidem od první chvíle pomoci a starosta Petr Řezníček byl mezi prvními, kdo oné větrné a deštivé noci vyrazili spolu s hasiči na nejhůř postižená místa. A opět to byla chrudimská radnice, která postižené z různých částí města vyzvala, aby si podali žádost o státní příspěvek. Souhrnnou žádost pak město předalo Ministerstvu pro místní rozvoj, jemuž náleží konečné rozhodnutí.

Na rozdíl od neznámé úřednice chrudimský starosta i včera říkal, že nic dosud není ztraceno. „Nevím, kde se takové fámy berou, ale já žádné informace v takto negativním duchu nemám. Pokud vím, věc nebyla ministerstvem dosud uzavřena a mělo by se tak stát ještě do konce listopadu," říká Petr Řezníček.

Pomůže i město?

Naděje tedy stále žije, i když nic není jistého.

Peníze od státu by lidé mohli užít především na opravy neinvestičního charakteru spočívající například v úklidu a dezinfekci bytu, v úhradě stavebního, vodoinstalačního a elektroinstalačního materiálu a podobně.

A co by nastalo, pokud by lidé pomoc od státu neobdrželi? Někteří doufají, že ani v takovém případě by je chrudimská radnice nenechala na holičkách. Starosta Řezníček ale prozatím nechce spekulovat o důsledcích něčeho, co se doposud nepřihodilo.