„Lamy se chovají na vlnu, výborné uplatnění ale nalézají také v léčebné terapii, podobně, jako například psi během canisterapie. Mazlení a kontakty s milým a dobráckým zvířetem pomáhají především dětským klientům. A to nejen vozíčkářům, ale například i dětem stiženým autismem,“ vysvětluje chovatel Jačo, který své chlupaté miláčky představil veřejnosti i během víkendové výstavy drobného zvířectva v Hlinsku. „Děti se po lamách rády doslova válí a hladí je, což prospívá rozvoji jejich hrubé i jemné motoriky. Vycvičené zvíře při tom může klečet nebo ležet na zemi – a líbit si nechá opravdu hodně. Lamy jsou totiž nekonfliktní, výrazně přátelská zvířata. K dětem se navíc chovají ještě lépe než k dospělým,“ doplňuje chovatel.
Na Skutečsku nejsou ochočená zvířata z lamaterapeutického centra ve Zderazi neznámým pojmem. Setkali se tu s nimi například senioři ze zdejšího domova důchodců, ale také děti z mateřských škol.
Lama není žádný „drobeček“, zvíře z čeledi velbloudovitých váží zpravidla 140 až 180 kilogramů, v kohoutku dosahuje výšky 120 až 140 centimetrů. Průměrná cena nevycvičené samice se pohybuje okolo 20 tisíc korun, samci bývají levnější. A jak že je to nakonec s často uváděným pliváním lam, kterým jsou zvířata proslulá? „Lamy plivou jen po jiných zvířatech, člověk se takové reakce bát nemusí,“ usmívá se chovatel ze Zderazi.
Používá se k výrobě provazů, vaků, pytlů, pokrývek i látek k výrobě oděvů. Avšak vzhledem k robustní stavbě těla se lama vždy chovala především k účelům soumarským pro transport různého materiálu. Pohybuje se většinou v karavanách. Vyznačuje se vysokou odolností vůči drsným podmínkám prostředí a velkou vytrvalostí v přenášení nákladů o hmotnosti až 40 kg. K tomuto přenášení se většinou používají kastrovaní samci. Lama je symbolem živočišné výroby Bolívie.
Zdroj: Wikipedie