Ve městě žijí lidé trpící velkými psychiatrickými problémy. Jsou, stejně jako schizofrenní žena, která nedávno ve Frýdku – Místku ubodala roční Andrejku, nebezpeční sobě i svému okolí. Vinou špatné legislativy však není možné je dlouhodobě léčit.

„Máme v Chrudimi tři nebo čtyři takové případy. Rodiny od nich dávají ruce pryč, ti lidé žijí osamoceně. Myslí si o sobě, že jsou zdraví a přestanou brát prášky. A ta jejich nemoc se vrátí,“ říká Radka Pochobradská z městského oddělení prevence kriminality.

Sousedé takových lidí jsou často obtěžováni nočními návštěvami, stížnostmi na přílet mimozemšťanů nebo přítomnost špionů. „Ale když k nim někdo z úředníků nebo městští strážnici přijdou, většinou ani neotevřou dveře. Sousedé nás neustále žádají, abychom toho člověka odvezli někam do ústavu. Ale to my nemůžeme udělat, protože je svéprávný. A přes to se nedá jít,“ zdůrazňuje Radka Pochobradská.

Poskytnout duševně nemocnému člověku pomoc, je obtížné. Psychiatr ho sice vede v evidenci, ale nemá trvalý dozor. Když už se podaří hospitalizace v psychiatrické léčebně, zakrátko je pacient propuštěn. Zdravotní pojišťovny totiž dlouhodobé léčby nepodporují. Jaké je řešení? Nic, než změna legislativy, nepomůže.

Duševní choroby jsou pro každého člověka velice citlivou záležitostí. Máte nebo měli jste v rodině podobné problémy? Glosu Romany Netolické naleznete zde.