Palec dolů.

PALEC DOLŮ

Osud fenky Rosi. Těžká podvýživa, obojek vrostlý do masa na krku, takový osud nachystal bezbranné fence neznámý tyran. Zvíře bylo nalezeno ve zuboženém stavu na poli poblíž Rosic. Nyní už se psí slečna pod jménem Rosi zotavuje v chrudimském útulku, a i když ještě nemá úplně vyhráno, daří se jí den ode dne lépe. Vše o případu týrané fenky najdete ZDE!

Ledová kalamita. Namrzající mlha a mrholení udělaly ze silnic v okrese ve středu ledové kluziště. Hromadná nehoda uzavřela na několik hodin dopravu v hlavním tahu z Chrudimi na Pardubice, problémy byly i na silnici do Heřmanova Městce a Čáslavi. Policisté šetřili desítky nehod, u té nejvážnější v Čankovicích zasahoval i vrtulník Letecké záchranné služby. Situaci jsme průběžně sledovali ZDE!

Palec nahoru.PALEC NAHORU

Sbírka na týranou fenku vynesla během čtyř dní více než půl milionu korun. Finanční příspěvky na speciálně vytvořený účet se pohybovaly od desítek korun po desítky tisíc. Řada lidí volila i materiální pomoc, například v podobě krmení. Sbírka byla s úspěchem ukončena a všem dárcům patří veliký dík.

Peníze na obchvat. Celkem 165 milionů korun už je k dispozici na další fázi stavby obchvatu Chrudimi. 65 milionů, určených především na výkup pozemků, „přihrál" obchvatu Státní fond dopravní infrastruktury při čtvrtečním schvalování svého rozpočtu… (více v článku zde)

Další události

Chrudimští vojáci na cestě do Mali. Tento týden odlétlo 34 českých vojáků do afrického Mali, kde tamní armáda bojuje s islámskými radikály. Čeští zástupci budou chránit velitelství francouzské armády v hlavním městě Bamako a zároveň cvičit maliské vojáky. Útoky radikálů velitel jednotky Martin Štěpánek neočekává, protože se bojuje hlavně na severu země, daleko od hlavního města. Většina vojáků je ze 43. výsadkového praporu v Chrudimi… (více v článku zde)

Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč pokračoval ve středu koncertem Missa brevis Jiřího Pavlici. Posluchačsky atraktivní skladba s odkazy na moravský folklór zazněla v podání festivalového orchestru, pěveckých sborů Rubeš Skuteč a Slavoj Chrudim a sólistů: Aleše Nehněvajsa a Radky Hudečkové v kostele Nejsvětější Trojice v Chrasti. Další koncert je na programu v pondělí 18. března od 18 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Skutči. Diváci se mohou těšit na historickou interpretaci barokní hudby v podání jedinečného českého souboru Musica Florea. Vše o letošním festivalu najdete ZDE!

Podnikatelé jednali Hlinsku. Vedení města se ve čtvrtek sešlo s představiteli podnikatelského sektoru v oblasti cestovního ruchu na Hlinecku. Jednání se uskutečnilo ve spolupráci s Turistickým informačním centrem Hlinsko, Krajskou hospodářskou komorou a Úřadem práce ČR s cílem zlepšit vzájemnou komunikaci a podnikatelskou atmosféru ve městě… (více v článku zde)

Nafta unikala do potoka. Mastná oka na hladině a charakteristický zápach, který se šířil do okolí - tak to vypadalo u potoku Ležák v Zaječicích v úterý odpoledne. Příčinou byla nafta unikající z havarovaného vozidla v areálu jedné místní firmy. Na místě zasahovali dobrovolní i profesionální hasiči, kteří na hladinu vody umístili norné stěny a zasypávali látku sorbentem… (více v článku zde)

Kuriozita 

Přejel policistům stopy. O tom, že před spravedlností někdy není úniku, se ve čtvrtek přesvědčil sedmatřicetiletý řidič Fordu. Jelikož se před jízdou posilnil alkoholem, muselo mu pořádně zatrnout, když se blížil v Hrochově Týnci ke křižovatce, u níž policisté právě vyšetřovali dopravní nehodu. Přesto by mu jeho prohřešek prošel, kdyby při najíždění do křižovatky nepřejel policistům osazená čísla vyznačující stopy nehody. Při následné kontrole nadýchal 2,26 promile. Za podezření z ohrožení pod vlivem návykové látky nyní šoférovi hrozí až rok vězení, peněžitý trest nebo zákaz řízení… (více v článku zde)